Autor fotografie: Lt. Col. Leslie Pratt, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: MQ-1 Predator
Jak se říká, na každou zbraň se dříve či později najde protizbraň, ale zbraň i protizbraň může mít nechtěné vedlejší účinky. Tak je to například s rozvojem nasazení dronů a ochraně proti nim. V posledním období, po éře ukrajinské dronové válečné vlny, jež utichá, se ruské kamikaze drony Lancet, určené k vyhledávání a následnému ničení cílů, staly vážným problémem pro ukrajinskou armádu. A je nutno si i povšimnout toho, že Rusko redukuje nákupy ze zahraničí a významně rozvíjí tento sektor domácího obranného průmyslu.
Výhodou dronů je tichý provoz v různých letových hladinách nad bojištěm. Drony bzučí nad bojištěm, řídí je pilot z pozemního řídícího střediska a jsou ovládány předprogramováním nebo bezdrátovou komunikací. Rušička namontovaná na tanku nebo jiném bojovém vozidle přeruší komunikační signál, takže dron mine, pokud nemá automatizovanou závěrečnou fázi letu nebo není naváděn dalším senzorem, jenž nejde nebo je obtížné rušit, třeba IR.
Hlavní a nejúčinnější drony mají optickou komunikaci s operátorem, jenž může na poslední chvíli zrušit útok nebo změnit prioritizaci cílů. Ale je nutno vzít v úvahu i moderní schopnost „Swarming“, kdy letí skupina dronů sdílející data s minimálním nebo žádným zásahem operátora. A skupina se může skládat z dronů s různým navedením v konečné fázi, základem je pokyn operátora, detekce a identifikace cíle nebo dosažení GPS souřadnic a vyhledání například tepelného zdroje, což bývá motor bojového vozidla nebo tanku, i když je pod stromy a maskovací sítí.
Ruská invaze na Ukrajinu rozproudila závody ve zbrojení v oblasti bezpilotních prostředků všeho druhu, protože obě strany používají stále sofistikovanější bezpilotní systémy pro různé úkoly – útoky na postavení pěchoty, na letiště, tanky nebo dělostřelectvo, ale i na moří na lodě nebo mosty. Nejnovější elektronická ochrana je rušička, která vytváří určitou ochrannou kopuli nad tanky a ruší signál jakéhokoli kamikadze dronu, který se na něj pokouší zaútočit. Jenže to má i druhou stranu, jedná se o aktivní zářiče ve specifickém pásmu, jež jsou velmi dobře identifikovatelné prostředky REB/EW. A tím technika chráněná proti útoku dronu se stává jedním z bodů rozmístění celé jednotky, kdy pak záleží na útočníkovi, zda bude pokračovat v dronové válce, nebo si vyžádá raketometnou či dělostřeleckou plošnou palbu. Jak je situace viditelná, zveřejnila US ARMY na následující fotografii.
Zdroj: US Army
Každé jednotlivé vozidlo je identifikovatelné a oblast maximálního soustředění z mapy jasně rudě vystupuje. Takže velitel mající tyto informace k dispozici si vyžádá letecké, dělostřelecké nebo raketometné „bombardování jasně vymezené plochy s finalizací „přeživších cílů“ pomocí dronů a konkrétních cílených zásahů. Lze předpokládat, že po dělostřeleckém přepadu či bombardování bude aktivních hodně málo, pokud vůbec, něco rušiček.
Bezdrátové rušičky má určité nevýhody. Pásmo 900 MHz v němž obvykle operují je také oblíbené pásmo hlasové komunikace, takže jakékoli vysílání ve vozidle musí nastavit jiné pásmo nebo se smířit s odříznutím komunikace od ostatních jednotek. To může vést ke ztrátě koordinace na bojišti mezi vozidly se zapnutými rušičkami. Signál také ruší vlastní drony, čímž snižuje situační povědomí jednotky. Dalším problémem je, že samotné rušičky, které vygenerují 50 wattů rádiového signálu, vyzáří v elektromagnetickém spektru přítomnost tanku každému, kdo je schopen toto detekovat. Pokud jsou nepřátelské prostředky schopny detekovat a geograficky lokalizovat pozice rušičky, může doslova spočítat počet tanků a jiných bojových vozidel, které je aktivovaly, a znát jejich přesné GPS pozice.
I přes tyto nevýhody je použití rušičky lepší než zásah kumulativní náloží shora. Ale nástup rádiem řízených dronů znamená, že vojenští velitelé nyní musí vědět, kdy a jak zamaskovat a odmaskovat své elektromagnetické stopy způsobené i běžnou komunikací. Jde tedy o absolutní radiový klid, moderní radiostanice se šifrátory a skokovými frekvencemi nebo návrat k polním telefonům s nutností pokládat kabelové sítě a mít i ústředny, jež mohou být EW/REB detekovatelné, a kabely přerušeny. Má nepřítel zapnuté vlastní rušičky? Pokud ano, pravděpodobně nepoužívají drony – ale mohou být v pohybu a připravovat se k útoku, nebo vyvinuli nový typ dronů pracujících v jiném frekvenčním či ovládacím módu.
Rušičky mohou být ochranou proti nepřátelským dronům, ale mohou také připravit přátelské jednotky o klíčové komunikační schopnosti a ovládání vlastních dronů. Drony se rychle rozšiřují, aby zaplnily mezeru v každé válce, a vojenské síly ve vzduchu, na zemi a na moři musí mít plán, jak se s nimi vypořádat. To je obzvláště obtížné ve válečné situaci velkého rozsahu, jako je Ukrajina, kde zbraňové systémy se mohou během několika týdnů přesouvat tam a zpět jako mořský příliv a odliv a druhá strana musí rychle vymyslet účinná protiopatření – nebo válku prohraje.
Zdroj: cdnsciencepub.com, apnews.com, reuters.com, lemonde.fr