Jedna Karibská krize nestačila? Ruská jaderná ponorka třídy Jaseň-M míří na Kubu

Jedna Karibská krize nestačila? Ruská jaderná ponorka třídy Jaseň-M míří na Kubu
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: K-560 Severodvinsk třídy Jaseň-M
12 / 06 / 2024, 05:00

Ačkoli je díky válce na Ukrajině zjevné, že Armáda Ruské federace má vážné nedostatky a postrádá komplexní kvalitu, Kreml musí nadále ukazovat globálně svou hard power. Aktuálně s malou flotilou na Kubě.

Jestli byl svět někdy opravdu blízko jadernému konfliktu pak v roce 1962 kvůli rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě. Ze strany Moskvy se jednalo o odpověď na dislokaci amerických raket na území Turecka. Jednalo se o totální selhání amerických zpravodajských služeb, které zcela zaspaly a přímo pod nosem si nechaly rozmístit rakety SS-4 s doletem 2 000 km a Skean, které měly dosah až 5 000 kilometrů. Raketová sila objevily špionážní letouny. Sovětský svaz sice zpočátku tvrdil, že tam rakety ještě nejsou, ale nebyla to pravda. 

Situace se rázem stala kritickou. Kennedy se se sovětským ministrem zahraničí Andrejem Gromykem nedomluvil a bylo přistoupeno k blokádě Kuby. Současně ke Kubě připlouvaly sovětské nákladní lodě následované ponorkami. Série prudkých jednání mezi Kennedym a generálním tajemníkem ÚV KSSS Nikitou Chruščovem k ničemu nevedla. Až na poslední chvíli se lodě zastavily a přišel slib o stažení střel, zřejmě kvůli tomu, že Američané byli opravdu rozhodnuti vojensky zasáhnout. Svět si oddechl. S odstupem se událost vyhodnocuje jako vítězství SSSR, protože Američané stáhli své rakety z Itálie i Turecka

 

Jaseň-M předzvěstí novodobé Kubánské krize

 

Podle Yahoo!news aktuálně na Kubu míří ruská jaderná ponorka Jaseň-M společně s malou flotilou složenou z fregaty Projekt 22350 Admirál Gorškov, tankeru Pašin a záchranného remorkéru Nikolaj Čiker. Ruské hladinové loďstvo, vzhledem ke ztrátám v Černém moři a problémům s bitevními křižníky Kirov či zdevastované letadlové lodi Admirál Kuzněcov, už rozhodně nepatří mezi námořní velmoci. Ovšem ponorkové loďstvo se stále nachází mezi nejlepšími na světě. A třída Jaseň patří mezi moderní a pokročilá plavidla s velmi nebezpečným vybavením. 

Ponorka je podle Naval News vybavena třemi typy střel s plochou dráhou letu a deseti torpédomety ráže 533 mm. Na palubě se mohou nacházet střely Kalibr-PL, námořní varianta v řadě subverzí jako protilodní, nadzvuková, protiponorková nebo střela pro pozemní útoky. Součástí výzbroje mohou být hypersonické Zirkony nebo protiponorkové P-800 Oniks v celkovém počtu až 70 střel. Jaseň-M je tedy z hlediska působnosti velmi variabilní válečný stroj s výtlakem 13 800 tun, rychlostí 20 uzlů na hladině a 28 uzlů pod hladinou v tichém režimu. Maximální rychlost je pak pravdu skvělých 35 uzlů. Ponorka je velmi tichá a patří mezi top produkty sovětské konstrukční školy. 

Třída Akula

Jaseň-M se může ponořit až do 580 metrů s minimálním rizikem. Hloubka 658 metrů je považována za definitivní. Jaseň je první ponorkou ruského námořnictva s premiérovým spuštěním v roce 1993, která má pokročilý sférický sonar MGK-600 kulového tvaru na přídi lodi. Kvůli tomu nejsou torpédomety umístěny na přídi jako u třídy Akula. Trup je vyroben z nízkomagnetické oceli a posádku 85 mužů. Toto číslo značí vysoký stupeň automatizace, protože americká třída Virginia má posádku 134 lidí. Jaderný reaktor má životnost až 30 let bez nutnosti doplnění paliva. 

Na Jaseň-M jsou odpovědí torpédoborce třídy Arleigh Burke

 

Kubánské ministerstvo revolučních ozbrojených sil tvrdí, že Jaseň-M nenese žádné jaderné zbraně, avšak pochopitelně může prohlašovat všelicos. Je nepravděpodobné, že by strategická ponorka daleko od domovského přístavu neměla na palubě základ své výzbroje. Rusové navštěvují Kubu poměrně často. Vloni byla na místě cvičná loď Periskop, ale tato současná flotila je složená z moderních a potenciálně nebezpečných plavidel. Přítomnost střel Kalibr, Oniks nebo i hypersonických Zirkonů je jistě znepokojující, avšak se, vzhledem ke katastrofické situaci ruského námořnictva v Černém moři,  jedná o trochu paradoxní situaci. Američané rozmístění ruských lodí bagatelizují, ale Moskva vyhrožuje asymetrickým nasazením vzhledem k rozsáhlé podpoře Washingtonu Ukrajině. Američané na výzvy reagují blízkostí torpédoborci třídy Arleigh Burke a kutry třídy Stone. 


Tagy článku