Ruská jaderná ponorka Orel ,,klekla" v Baltském moři. Situace byla dramatická, uvedlo dánské námořnictvo

Ruská jaderná ponorka Orel ,,klekla&quote; v Baltském moři. Situace byla dramatická, uvedlo dánské námořnictvo
Autor: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Jaderná ponorka K-266 Orel
05 / 08 / 2021, 10:00

Jaderná ponorka K-266 Orel z třídy Oscar II měla 30. července nečekaný problém s pohonným systémem, když proplouvala Baltem blízko dánského města Aarhus.

Nečekaný problém s pohonnou jednotkou zaznamenala 30. července ruská jaderná ponorka K-266 Orel operující v rámci Severní flotily, když proplouvala Baltským mořem a měla namířeno k poloostrovu Kola spolu s dalšími plavidly, torpédoborcem Viceadmiralem Kulakovem a vlečným člunem Altaj.

Ponorka ztratila pohon a byla unášena malou rychlostí směrem k ostrovu Sejerø, což dánské námořnictvo označilo za dramatickou situaci. Současně poskytlo ponorce pomoc v podobě plavidla HDMS Diana, jež ovšem byla Rusy ,,zdvořile" odmítnuta.

Vlečný člun Altaj, který byl v danou situaci k dispozici, se připravoval na odtah ponorky, Rusové do oblasti ještě poslali rovněž dvě plavidla na pomoc. Mohli posléze spatřit na palubě hlouček posádky, který měl na sobě záchranné vesty.

Příčiny technických problémů ruské jaderné ponorky nejsou zatím známé a ruské námořnictvo rovněž k incidentu zatím nevydalo oficiální prohlášení. Nakonec se však podařilo pohon opět zprovoznit, tudíž připravovaná operace na její odtažení se nemusela uskutečnit, protože ponorka mohla plout dále.

Událost znepokojila na druhé strany Nory. Podle mluvčí norského operačního štábu Elisabeth Eikelandové je ,,vždy zneklidňující, když jaderné plavidlo má problémy se svým pohonem".

Není to jediná nehoda, která ponorku Orel potkala. Ruskou ponorku zachvátil před několika lety požár, když byla v loděnici Zvězdočka. Ještě dodejme, že ze stejné třídy jako Orel pocházela také jaderná ponorka K-141 Kursk, kterou potkala v roce 2000 velká tragédie. 12. srpna toho roku se ponorka potopila v Barentsově moři a její celá posádka tehdy zahynula.

 

Zdroj: The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace