Ruská mobilizace – příprava na finální úder?

Ruská mobilizace – příprava na finální úder?
Autor fotografie: Just Click's With A Camera, flickr public domain
25 / 09 / 2022, 13:00

Podle agenturních zpráv vyhlásil prezident Putin částečnou mobilizaci v počtu 300 000 osob. Tuto informaci nelze zcela objektivně analyzovat. Není jisté, jakých ročníků, jakých oblastí nebo jakých specializací by se to mělo týkat. Z daného se dá pouze usuzovat, že ruské ozbrojené síly jsou vázány v různých regionech, tedy není možno je přeskupit a poslat na Ukrajinu a že ztráty v bojích na Ukrajině jsou vyšší než kdokoliv odhaduje.

Obecně se kalkuluje že divize má 20 000 osob, což by bylo 15 divizí, tedy 3-4 armádní sbory. Ale záleží na typu divize, proto tanková a mechanizovaná mají jiné počty. U tankových jednotek je základní jednotkou tank s osádkou dle typu 3-4 osoby, u mechanizovaných jednotek je to družstvo s osádkou 3 pro bojové vozidlo a 6-8 jako vysazovaný roj. A pak závisí i na tom, zda je to homogenní útvar nebo s kombinací sil jako je třeba v AČR 7. mb.

Nutno je též si uvědomit, že mobilizace 300 000 osob není 300 000 bojovníků a nemohou být nasazeni ihned na frontu. Za bojovými jednotkami jdou spojaři, polní nemocnice, logistika na doplňování munice, potravin a dalšího materiálu, technici na opravy nebo odtažení techniky, ženisté a další. Navíc pokud byl pilot nebo mechanik vycvičen na MiG-29, nelze ho poslat na Su-35 ale musí být přeškolen. Stejně tomu je u tanků, střelce z T-55 nelze rovnou posadit do T-90. Jiný případ je střelci z AK-47 dát AK-74. Též v rámci mobilizace není jasné, zda kvůli mobilizaci a nutnému zabezpečení přepravy a logistiky nebudou rekvírovány třeba nákladní vozidla.

Není též jisté, zda mobilizované síly jsou určeny k doplňování již bojujících jednotek, anebo k vytvoření samostatného bojového uskupení k prorazení ukrajinské protiofenzívy, či  útoku v jiném prostoru a tím Ukrajinu donutit k přeskupení sil a zastavení ofenzivy. Ukrajina již mobilizovala a brzy jí mohou dojít lidské zdroje a materiální prostředky, kdy bez západní pomoci nemůže čelit přesile Ruska.

Jen pro porovnání, 300 000 osob je město velikosti mezi Ostravou a Brnem, tedy 3. a 2. největším městem ČR, kde jsou ovšem počty od kojenců po důchodce. V případě mobilizace se jedná o aktivní mladé muže.

Silným signálem jsou protesty občanů Ruska i aktivity mezinárodního společenství. V případě invaze SSSR do Maďarska, ČSSR nebo Afghánistánu téměř nikdo neprotestoval, ale nyní občané Ruské federace nevidí důvod pro agresi na Ukrajinu. Ba naopak, mnozí říkají „PROČ“ tam vlastně ztrácíme životy. A protesty ve 40 městech jsou tomu důkazem.

Narůstá kritika prezidenta Vladimira Putina a dle informace začínají být zdrženlivý spojenci jako Čína, Indie nebo KLDR. Putin, aby si udržel pozici, zřejmě začne likvidovat některé funkcionáře. Tak jako již vyměnil opakovaně operační velitele v bojové zóně na Ukrajině, může stát totéž, ale může to i zasáhnout ministra obrany Sergeje Šojga nebo předsedu KGB. A pak by mohl Putin sáhnout i k přestavbě celé vlády.

Takže v následujících týdnech bude vidět, zda je jeho pozice stále silná, nebo zda ztrácí. Otázkou je, kdo by ho nahradil a zajímavé je, že nedotknutelným se zatím jeví ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

 

Zdroj: theguardian.com; aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace