Ruská ponorka K-560 Severodvinsk odpálila střelu Kalibr z doku

Ruská ponorka K-560 Severodvinsk odpálila střelu Kalibr z doku
Autor: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: K-560 Severodvinsk
05 / 04 / 2019, 14:00

Rusům se podařil technologický pokrok - ponorka K-560 Severodvinsk z třídy Jaseň odpálila raketu Kalibr z doku.

List Izvestija informoval o tom, že ponorka K-560 Severodvinsk odpálila raketu Kalibr, když byla ukotvená v doku. Server thebarentsobserver.com k tomu dále uvedl, že je to poprvé, kdy jaderná ponorka odpálila řízenou střelu přímo z doku a nemusela vyplout na otevřené moře. Schopnost odpalovat rakety přímo z doku tak může ulehčit přípravu překvapivého útoku na napřítele.

,,Předtím byly odpaly raket, když byly ponorky ukotvené u mola, nemožné. Nicméně, nyní nám tento odpal ukázal, že byl tento technický problém vyřešen," napsala Izvestija.

Víceúčelové útočné ponorky třídy Jaseň (Projekt 885) s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar). Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka třídy Jaseň dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní.

Co se týče zbraňových systémů, je vyzbrojena dvěma 533mm a šesti 650mm torpédomety, které slouží k vypouštění torpéd a námořních min. Plavidlo má k dispozici 533mm raketová torpéda VA-111 Škval, 533mm torpéda SAET-60M či 650mm protiponorkové střely RPK-7 Veter, dále 8 vertikálních sil, které mohou být použity jak proti hladinovým, tak pozemním cílům.

 

Zdroj: Izvestija, thebarentsobserver.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace