Ruská ponorka se 160 atomovkami na palubě se vynořila u pobřeží USA

Ruská ponorka se 160 atomovkami na palubě se vynořila u pobřeží USA
Autor fotografie: Ruské Ministerstvo obrany|Popisek: Ilustrační fotografie třídy Borej
18 / 02 / 2022, 10:00

Podle ruských zdrojů, konkrétně portálu pravda.ru, se ruská jaderná ponorka projektu Borej, která na palubě nese 16 balistických střel Bulava, v lednu 2022 nečekaně objevila u pobřeží Spojených států, což prý vyvolalo ve Washingtonu vážné obavy.

Každá z raket ponorky je schopna nést až deset jaderných hlavic. To vytvořilo podle ruského portálu pravda.ru extrémně vážné nebezpečí pro Spojené státy, vzhledem k tomu, že americká armáda/námořnictvo nebylo schopno sledovat ruskou jadernou ponorku.

Podle publikace NetEase se ruská jaderná ponorka projektu Borej (podle jiných zdrojů jednalo o ponorku projektu Akula) nepozorovaně přiblížila k pobřeží USA. Poté, co se ponorka začala vracet na základnu, bylo možné zjistit místo pobytu jaderné ponorky s až 160 jadernými hlavicemi na palubách.

Ponorka této třídy je schopna během několika minut zničit většinu území Spojených států amerických.

Pokud se Rusko rozhodne vybudovat námořní základnu na Kubě nebo ve Venezuele, jak již dříve uvedli zástupci ruského ministerstva zahraničí, ruské jaderné ponorky budou moci neustále hlídkovat ve vodách poblíž amerického pobřeží a tato událost z letošního ledna se bude opakovat možná častěji. Je otázka, zda Američané o ponorce věděli a tuto informaci si nechávají pro sebe, nebo zda věřit ruským médiím, že o ponorce nikdo z amerických sil nevěděl.

Třída 955 (Borej) je čtvrtá generace raketonosných jaderných ponorek, jejichž cílem je likvidace strategických objektů nepřítele a taktické mise, jako potápění hladinových lodí a ponorek. Ponorky jsou vyzbrojeny střelami R-30 Bulava s dosahem asi 8 000 kilometrů, nesou 16 mezikontinentálních balistických střel na tuhé palivo.

Zajímavostí téhle třídy je i nouzová záchranná kapsle, schopná zachránit celou posádku lodi, tedy 107 mužů. Výtlak pod hladinou je 24 000 tun a rychlost ponořené ponorky 29 uzlů.

Rychlost stavby strojů je asi 9 roků od položení kýlu do vstupu do služby.

Zdroj: pravda.ru, ruské MoD

Tagy článku