Ruská ponorka K-560 Severodvinsk prodělala modernizaci svého radioelektronického vybavení

Ruská ponorka K-560 Severodvinsk prodělala modernizaci svého radioelektronického vybavení
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%90%D0%9F%D0%9A%D0%A0_%22%D0%A1%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%22.jpg|Popisek: ponorka Severodvinsk
30 / 04 / 2018, 14:00

Ponorka třídy Jaseň K-560 Severodvinsk podstoupila proces modernizace svého radioelektronického vybavení. Informovala o tom agentura TASS.

Společnost Malakhit Marine Engineering Bureau, která stojí za vylepšením radioelektronického vybavení, uvedla, že radioelektronika Severodvinsku byla výrazně zmodernizována. Tato společnost je pro stavbu ponorek, jejich vybavení zbraněmi a modernizaci pro ruské námořnictvo jednou z nejdůležitějších.

psali jsme: Rusko pracuje na ponorkách Borej-B s jadrovým pohonom

Víceúčelové útočné ponorky třídy Jaseň (Projekt 885) s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar). Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka třídy Jaseň dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní.

Co se týče zbraňových systémů, je vyzbrojena dvěma 533mm a šesti 650mm torpédomety, které slouží k vypouštění torpéd a námořních min. Plavidlo má k dispozici 533mm raketová torpéda VA-111 Škval, 533mm torpéda SAET-60M či 650mm protiponorkové střely RPK-7 Veter, dále 8 vertikálních sil, které mohou být použity jak proti hladinovým, tak pozemním cílům.

psali jsme: Je snad ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov prokletá? Má další zásadní problém

Ponorka K-560 Severodvinsk jako první ,,zástupce" třídy Jaseň se začala stavět již v roce 1993. Kvůli technickým a finančním obtížím nákladného plavidla však byla spuštěna na vodu až v roce 2010. Do služby pak Severodvinsk vstoupil o čtyři roky později. Ruské námořnictvo předpokládá, že má být postaveno celkem deset plavidel třídy Jaseň.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace