Ruská propaganda o tempu zbrojení potvrzena. Nejde jen o nové zbraně, modernizují se staré krámy

Ruská propaganda o tempu zbrojení potvrzena. Nejde jen o nové zbraně, modernizují se staré krámy
Autor fotografie: Kenny Holston / Flickr|Popisek: Rozpadající se tank T-62
04 / 03 / 2024, 18:00

Armádní zpravodajské služby Velké Británie z části potvrdily zprávy ruských médií a představitelů státu o navýšení produkce vojenské technologie. S největší pravděpodobností však Rusko nevytváří zcela nové válečné stroje, ale ve velkém se snaží dát druhý život často již vyřazené technologii.

Podle vojenského zpravodajského portálu Army recognition v průběhu února 2024 Britské armádní zpravodajské služby doložily informace o rapidnímu nárůstu výroby ruského obranného průmyslu v roce 2023. Kromě zvýšení produkce bojových vozidel, munice a dalšího vojenského vybavení ruské společnosti zaměřující se na výrobu vojenské technologie přijaly dalších více než 3,5 milionu nových zaměstnanců. V prosinci ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu uvedl, že ruský těžký průmysl armádě pouze za rok 2023 dodal více než 1500 tanků.

Podle Army Recognition však ve většině z těchto dodávek nešlo o konstrukce nových strojů, ale ruská armáda pravděpodobně získala modernizované hlavní bojové tanky ze stávajících zásob. To dokládá i samotný stav na ukrajinské frontě, kde můžeme čím dál častěji kromě tanků T-90 nalézt také modernizované modely T-54, T-55 nebo T-62 s novou technikou a pancíři. Podle bezpečnostních techniků nasazení sovětské technologie jasně hovoří o ruské snaze vykompenzovat ztráty modernějších T-90 sovětskými zásobami. 

Využívání tanků ze skladů nejen, že umožňuje Rusku zachovat kvantitativní převahu techniky nad Ukrajinou, ale nejspíš by stroje v budoucnu stejně nenašly lepší využití. Za poslední dva roky bylo zničeno, zajato nebo silně poškozeno více než 110 kusů různých variant tanků T-90, přičemž podle odhadů studie Mezinárodního institutu pro strategická studia mělo Rusko v roce 2023 disponovat více než 300 kusy tanků T-90A a T-90M. Je proto velice pravděpodobné, že bojem na Ukrajině Rusko ztratilo velkou část svého arzenálu tanků T-90. O jednom příkladu konkrétního zneškodnění ruského hlavního bojového tanku T-90M Proryv-3 ukrajinským FPV dronem jsme Vás informovali v tomto článku

Podle názoru Army recognition je stále rostoucí nárůst výroby také důsledkem samotné povahy konfliktu na Ukrajině, ve kterém Rusko již dva roky přichází o obrovské množství vojenské techniky. Dle informací webového portálu Oryx z konce února 2024 se od začátku války ukrajinským jednotkám podařilo zničit, zajmout nebo vyřadit z provozu více než 14,5 tisíce kusů ruské vojenské techniky. Mezi nimi bylo 2774 tanků, 3532 bojových vozidel pěchoty, 349 tažných a 683 samohybných houfnic, 353 salvových raketometů, 20 lodí, 105 letounů a 135 helikoptér.  

Suchoj Su-34

Velkou část zničené ruské vojenské technologie však netvoří pouze sovětské nebo modernizované vybavení, ale také modernější stroje, které Rusko vyvinulo v posledních deseti letech. Jen ve druhé polovině února 2024 ukrajinská armáda prohlásila, že její protivzdušná obrana zneškodnila 13 ruských letounů, mezi které patřili především nové bombardéry Su-34, stíhače Su-35, ale především také špičkově vybavený průzkumný A-50U. O vyčíslení této škody ruské armády, kterou jsme odhadli na přibližně 17,5 miliard Kč, se můžete dočíst v tomto textu.

Britské zpravodajské služby sice očekávají, že bude nárůst ruské armádní produkce pokračovat i v roce 2024, ale i přesto nebude stále splňovat veškeré požadavky ruských sil na ukrajinské frontě. Zpravodajské služby se však současně domnívají, že ani míra vyzbrojení ukrajinské armády se v roce 2024 stále nevyrovná připravenosti a především množství válečné techniky ruské armády. Rusko má totiž ve svých skladech stále obrovské množství starší sovětské technologie, kterou se nyní snaží použít i často velmi netradičními způsoby. Příkladem za vše může být nasazení námořní technologie, protiponorkových vrhačů RBU-6000 na pásových podvozcích, o kterém jsme vás informovali v tomto textu.

Z výše uvedených informací je patrné, že Rusko stále spoléhá především na použití tradiční válečné techniky na bojišti a ani ve světle zkušenosti s povahou války na Ukrajině, o které čím dál víc rozhodují bezpilotní UAV, v základu nezměnilo svou vojenskou strategii, byť se o změny snaží. Naproti tomu ukrajinská armáda investuje nemalé prostředky do vývoje vlastních vojenských dronů, které by odolaly ruským rušičkám. O nových lokálně vyrobených ukrajinských dronech jsme vás informovali v tomto textu. Je proto otázkou, jak se toto ruské podcenění hrozby v podobě UAV v budoucnu promítne na pokračování konfliktu na Ukrajině a jeho případném rozšíření do Evropy. 

 

Tagy článku

-->