Ruská pýcha šla k zemi – v Murmansku havaroval super stíhač Mig-31

Ruská pýcha šla k zemi – v Murmansku havaroval super stíhač Mig-31
Autor fotografie: By Dmitriy Pichugin - commons.wikimedia, GFDL 1.2|Popisek: Mig-31
27 / 04 / 2023, 20:30

Večer 26. dubna u Mončegorska v Murmanské oblasti havaroval letoun MiG-31. Prorazil led a zřítil se do jezera. Oba piloti se katapultovali. Na záběrech pořízených místními obyvateli bylo jasné, že letadlo za letu zachvátily plameny.

Nejprve o tom informovala média a kanály Telegram, později informaci potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

„Letadlo se zřítilo na opuštěné místo. Oba piloti se katapultovali,“ uvedlo ministerstvo. Zástupci ministerstva tvrdí, že k nehodě došlo při plánovaném cvičném letu.

Jiný MiG-31 naposledy havaroval 8. dubna loňského roku v Leningradské oblasti, také prý během cvičného letu. I v tomto případě se posádka dokázala katapultovat a přežila.

MiG-31 byl vyvinutý počátkem 70. let 20. století konstrukčním týmem OKB Mikojana a Gurjeviče z letounu MiG-25. Navzdory tehdy zavedené praxi v sovětském letectvu byl MiG-31 od prvního okamžiku považován za specializovaný přepadový stíhací letoun, kterým zůstal víceméně až dodnes. Postupně se stal výrazným nástupcem úspěšného letounu MiG-25 v době, kdy hlavní soupeř – Spojené státy americké – zavedl do služby nadzvukový strategický bombardér B-1 Lancer, který byl optimalizován pro nesení a vypouštění řízených střel s plochou dráhou letu.

MiG-31M je těžký, dvoumístný, dvoumotorový hornoplošník celokovové konstrukce s výrazným zastoupením hliníkových a titanových slitin. Osádku tvoří pilot a operátor. Oba jsou tandemově za sebou v hermeticky uzavřených kabinách a sedí na vystřelovacích sedadlech Zvezda K-36DM s bezpečnostními parametry „nula-nula“ (umí opustit letadlo při nulové rychlosti i nulové výšce).

Celkem bylo vyrobeno 519 letounů Mig-31 všech verzí

Zdroj: IHS Jane´s, Gazeta.ru, Wikipedie

Tagy článku