Ruská třída výkonných ponorek, které Američané nemají nikdy vypátrat

Ruská třída výkonných ponorek, které Američané nemají nikdy vypátrat
Autor: Oleg Kulešov (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Ponorka K-560 Severodvinsk
24 / 04 / 2020, 13:00

Projekt 885 (třída Jaseň) je třída ruských útočných jaderných ponorek, jež mají v budoucnosti nahradit ponorky ve třídě Projektu 971 (v kódu NATO Akula) a Projektu 949 (v kódu NATO Oscar).

O ponorkách třídy Jaseň bylo naposledy hlasitěji slyšet v souvislosti s úspěšným odpalem rakety Kalibr přímo z doku, který provedla ponorka K-560 Severodvinsk, první jednotka třídy Jaseň. Bylo to poprvé, kdy jaderná ponorka odpálila řízenou střelu přímo z doku a nemusela vyplout na otevřené moře.

V loděnicích Sevmaš byla v prosinci 2019 spuštěna ponorka K-573 Novosibirsk. Kýl Novosibirsku byl založen v roce 2013 a předpokladem je, že vstoupí do služby koncem roku 2020. Třída se začíná zatím postupně rozrůstat.

Třída ponorek Jaseň má také provádět testy rakety Zirkon. Před časem jsme informovali o tom, že Rusové původně plánovali Zirkon odpalovat z ponorky K-560 Severodvinsk, nicméně pak se přiklonili k ponorce K-561 Kazaň. Jenže to má háček: Testy plavidla trvaly déle, než se předpokládalo a oproti původnímu plánu, kdy měla Kazaň vstoupit do služby už v roce 2018, se nyní podle zpřesněného odhadu předpokládá, že se tak stane na konci tohoto roku či v roce 2021.

Víceúčelové útočné ponorky třídy Jaseň (Projekt 885) s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar). Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní. Počínaje druhou jednotkou jsou stavěny modernizované ponorky projektu 885M Jaseň-M.

Je třeba vyzdvihnout také materiál trupu ponorek. Ten je vyroben z nízkomagnetické oceli, který výrazně snižuje či téměř eliminuje magnetickou stopu.

Slova uznání pro ponorky z třídy Jaseň mají také někteří američtí admirálové či kontradmirálové. Ti shodně uznávají, že USA ,,bude čelit tvrdému potenciálnímu protivníkovi". Například známý kontradmirál Dave Johnson prohlásil, že je těmito ponorkami tak ohromen, že nechal, aby ve výzkumném středisku námořnictva Carderock Division of the Naval Surface Warfare Center vyrobili model ponorky K-560 Severodvinsk.

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace