Ruská útočná jaderná ponorka v Arktidě poprvé po 15 letech. Severodvinsk je schopen odpalovat naváděné střely i v této oblasti

Ruská útočná jaderná ponorka v Arktidě poprvé po 15 letech. Severodvinsk je schopen odpalovat naváděné střely i v této oblasti
Autor fotografie: CC BY-SA 4.0|Popisek: Ponorka K-560 Severodvinsk
18 / 06 / 2020, 14:30

Severní flotila uskutečnila cvičení s ponorkou Severodvinsk v Arktidě, kam se podívala poprvé za 15 let útočná jaderná ponorka. Podle serveru Navy Recognition je schopen Severodvinsk, stejně jako třídy Jaseň, respektive Jaseň-M odpalovat naváděné rakety v Arktidě. Cvičení proběhlo už koncem minulého roku, ale je o něm informováno až nyní.

Ruská jaderná ponorka K-560 Severodvinsk z třídy Jaseň se zúčastnila cvičení uskutečněné v Arktidě, jejíž součástí bylo mimo jiné i odpal naváděných raket v této oblasti. Server Navy Recognition uvedl s odvoláním na ruský list Izvestija, že ponorky třídy Jaseň, respektive Jaseň-M, jsou schopné odpalovat naváděné střely v Arktidě. Dříve se mělo za to, že tuto schopnost mají jen ponorky SSBN, tedy jaderné ponorky nesoucí balistické rakety.

Cvičení se dále zaměřilo na ponořování a vynořování. Mělo také ukázat, jestli může Severodvinsk plout pod ledem. Nakonec se potvrdilo, že ano. Podle kontradmirála a bývalého ponorkového velitele Vsevoloda Chmyrova nemá led představovat pro moderní ponorky překážku. Na druhou stranu plavba pod ledem skýtá podle Chmyrova dvojnásobné nebezpečí, proto vyžaduje další výcvik a zvláštní vybavení, informace o hloubce, aby bylo možné zabránit například kolizi, které představují ledovce.

Minulý rok Severodvinsk odpálil raketu Kalibr z doku

Právě ponorka Severodvinsk minulý rok úspěšně odpálila raketu Kalibr, když kotvila v doku. Bylo to poprvé, kdy jaderná ponorka odpálila řízenou střelu přímo z doku a nemusela vyplout na otevřené moře.

Víceúčelové útočné ponorky třídy Jaseň (Projekt 885) s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar). Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka třídy Jaseň dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní.

Co se týče zbraňových systémů, jsou ponorky vyzbrojeny dvěma 533mm a šesti 650mm torpédomety, které slouží k vypouštění torpéd a námořních min. Plavidla mají k dispozici 533mm raketová torpéda VA-111 Škval, 533mm torpéda SAET-60M či 650mm protiponorkové střely RPK-7 Veter, dále 8 vertikálních sil, které mohou být použity jak proti hladinovým, tak pozemním cílům.

Tání v Arktidě a otevírání se severní plavební trasy nutí Rusko přijímat opatření k jejímu zajištění a zároveň k vymezení kontinentálního šelfu, kde se očekávají velká naleziště přírodních zdrojů. Z tohoto důvodu byla provedena tato svým způsobem demonstrace síly a k pobřeží jsou přemístěny i některé pozemní jednotky. Řada asijských zemí, především Čína, zkoumá možnosti této severní trasy pro námořní dopravu, což by pro ně mělo značné ekonomické úspory.

 

Zdroj: Navy Recognition

Tagy článku