Ruská válečná lodi, jdi do… Před rokem šla ke dnu pýcha Putinova Ruska, křižník Moskva

Ruská válečná lodi, jdi do… Před rokem šla ke dnu pýcha Putinova Ruska, křižník Moskva
Autor fotografie: George Chernilevsky, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Křižník Moskva
13 / 04 / 2023, 16:00

Už hitlerovské Německo moc dobře vědělo, proč by se válečné lodě neměly pojmenovávat po zemi nebo jejím hlavním městě. Křižník Deutschland byl urychleně přejmenován na Lützow, aby nehrozilo potopení “Německa”. Putinovo Rusko muselo skousnout 13. dubna 2022 potopení křižníku Moskva, lodi pyšnící se jménem po hlavním městě.

Ztráta křižníku Moskva (třída Slava), který byl podle ukrajinských zdrojů 13. dubna 2022 zasažen dvěma ukrajinskými protilodními střelami Neptun, je zřejmě od dob argentinsko-britské války o Falklandy nejvýznamnější námořní bojovou ztrátou. Dodnes je nejasné, kolik členů posádky bylo zraněno nebo šlo ke dnu s ní, ačkoli Rusko nadále trvá na tom, že všichni námořníci na palubě vyvázli v pořádku.

Rusku nejen v tomto ohledu důvěřovat nelze a připomenout můžeme lhaní ohledně nehody jaderné ponorky Kursk. Třída Slava má obvykle posádku čítající přibližně 500 námořníků a důstojníků. Moskva byla vlajkovou lodí Černomořské flotily, vedoucí loď Projektu 1164 Atlant a druhá největší funkční loď celé ruské flotily po jaderném křižníku Petr Veliký.

Sociální sítě žily z potopení vlajkové lodi Černomořské flotily ještě asi dva měsíce a za tu dobu se objevily jak falešné, tak reálné snímky poškozeného křižníku.

V zasažené části lodi se také nacházela dvojice protilodních střel P-500 nebo P-1000 umístěných v pancéřových odpalovacích trubkách. Detonace těchto střel mohla způsobit velké škody v kombinaci se samotným úderem ukrajinských Neptunů.

RK-360MC Neptun je pozemní protilodní systém vyzbrojený protilodní střelou s plochou dráhou letu R-360 určený k ničení válečných lodí, výsadkových lodí a transportů v normálních i obtížných meteorologických podmínkách, za nepřátelské palby a elektronického boje. Systém byl přijat do výzbroje v roce 2020.

Dva Neptuny, které proklouzly protiraketovou obranou lodi tvořenou střelami dlouhého doletu SA-N-6 (S-300), krátkého doletu SA-N-4 Gackos a šestici CIWS AK-630, smrtelně poškodily Moskvu, ale na cíl jich muselo útočit mnohem více, kdy odhad jsou nejméně šest protilodních střel vyslaných na lákavý cíl ruské vlajkové lodi.

Hlavním poučením ze zničení křižníku Moskva raketovým útokem je podcenění schopností nepřítele ruským námořnictvem a jeho rozvědkou. Dlouhou dobu byly totiž informace o konstrukci a výrobě střel s plochou dráhou letu Neptun ukrajinskou stranou brány ze strany ruského námořnictva s velkou rezervou a schopnosti Ukrajiny využít tyto střely byly vyhodnoceny jako extrémně slabé.

Zdroj: Navy General Board, Janes.com, The Drive, Twitter

Tagy článku

-->