Ruská záliba v kremacích. BMP-3, BMP-1 a T-80BVM, Ukrajinci jsou nemilosrdní

Ruská záliba v kremacích. BMP-3, BMP-1 a T-80BVM, Ukrajinci jsou nemilosrdní
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: T-80BVM
07 / 06 / 2024, 05:00

Intenzivní snaha o ofenzivu ze strany Kremlu nese své ovoce. Půda bude mít spoustu železa a z východní Ukrajiny se pomalu stává panoptikum vyřazené ruské moderní i muzeální techniky.

Rusko zvládlo v posledních měsících alokovat značné množství jednotek a po neúspěchu ukrajinské ofenzivy přešlo do protiútoku opět s velkým objemem doplněné vojenské techniky i mužstva. Boje probíhají na široké frontě na řadě míst. Z ruské strany konlikt občas připomíná průzkum bojem nebo masivní útoky druhé světové války. Velkou změnu ovšem přinesla obnovená pomoc ze strany USA. Kyjev zjevně obdržel kromě ATACMS značné množství 155mm střel do svých moderních samohybných houfnic západní provenience. Komplety jako francouzský Caesar, který kupuje AČR, německý PzH 2000 nebo švédský Archer, se vyznačují vysokou přesností. 

Bezrizorní ruská BMP

 

Přesně tuto skutečnost je možné vidět také na sociálních sítích, které fungují jako doprovodné zdroje oficiálních médií. Rusové v rámci své zvýšené aktivity přesouvají velké množství techniky a jednotek v konvojích. Díky kvalitnímu ukrajinskému průzkumu, který je nepochybně tvořen primárně UAV, a také v souvislosti s informacemi západních rozvědek, dochází v současnosti k hromadným likvidacím ruské techniky. Vzhledem k tomu, že jsou videa k dispozici ve velkém množství, za spoustou útoků budou stát průzkumné drony, které vše i natáčejí. Kyjev následně neváhá tyto snímky využívat v rámci vlastní propagandy. 

Níže přiložené video ze sociální sítě X jen ukazuje následky takového útoku. Podle vizuální kontroly a přiloženého popisku lze říci, že se jedná o dvě bojová vozidla BMP-3, jedno BMP-1 a modernizovaný MBT T-80BVM. Vzhledem ke zkáze, kterou je možné na videu vidět, existují dvě možnosti operace. Buď útok dronů, ale ten by pak musel být opravdu důkladný s výbuchem munice, protože vozidla jsou značně zlikvidovaná nebo, a to je pravděpodobnější, dělostřelecký přepad protipancéřovou municí. T-80BVM spíše vypadá na to, že se v místě nachází delší dobu a nedošlo k fatálnímu výbuchu uložených střel.  

V každém případě se o moc velké překvapení nejedná. BMP-1 je už opravdu pravěk, naprosto nevhodná BVP pro moderní konflikt. Sovětský svaz byl nucen po Jomkipurské válce přistoupit k modernizaci, protože stroj z roku 1966 podle anglické Wikipedie nezvládal ani palbu z kulometů. Byl velmi agilní a obratný, ale pancíř měl sílu od 6 mm do 33 mm. Jednalo se tedy o vysoce zranitelné vozidlo. Za aktuálních podmínek na Ukrajině je v podstatě forma sebevraždy si do něj sednout. BMP-2 na tom nebylo o moc lépe. I tato BVP se účastnila Jomkipurské války a nejdůležitější změna stroje spočívala ve výměně hlavní zbraně. Pancíř zůstal stejný. 

BMP-3

Skutečnou modernizaci proto přineslo až vozidlo BMP-3 v roce 1987. I tak byl pancíř zesílen pouze na 35 mm, což je v dnešní době už nedostačující. Váha vozdila se ovšem zvýšila ze 14 tun na téměř 19.  Součástí modernizace byl tedy pochopitelně i nový a silnější motor o výkonu 375 kW. Došlo k zesílení výzbroje a některé typy se 100mm dělem se ozančují až jako lehké tanky. Ukrajina však vše změnila a ani BMP-3 nemůže konkurovat západním M2 Bradley nebo CV90. Ochrana osádek zůstala zkrátka a dobře ruskou klasikou, jsou totiž snadno nahraditelné. 

Ani ruský Refleks nepomohl T-80BVM

 

T-80BVM už je přeci jen trochu jiná liga. MBT s plynovou turbínou je poslední modernizací T-80. Jedna vlna proběhla v roce 2017 a nepochybně i tank na videu k ní patří. Druhá začala v na konci roku 2023. Stroj podle Global Security dostal reaktivní pancíř  Relikt, nový systém řízení palby Irtyš, zaměřovač, vylepšený 125mm kanón, ATGM Refleks-M, moderní munici a řadu dalších komponentů. Ukrajinští operátoři však dobře vědí, kam mají s drony zamířit. MBT nevypadá jako poškozené dělostřeleckou palbou. Ukrajinci totiž znají slabiny jednotlivých vozidel a tak zkáza ruského obrněného parku pokračuje asi v nejintenzivnější podobě za celou válku.

Tagy článku