Ruská želva v akci, převlečený a poloslepý T-72 na frontě

Ruská želva v akci, převlečený a poloslepý T-72 na frontě
Autor fotografie: Goodfon / Public domain|Popisek: T-72 na polygonu
18 / 04 / 2024, 14:30

Šílenství dronů na ukrajinském válčišti vede ke stále bizarnější snaze ochránit pozemní techniku i jednotky. Rusové jsou v této činnosti stále většími experty, ovšem zásadní otázka zní, zda jejich “inovace” jsou skutečně k něčemu.

Na níže přiloženém videu ze sítě X se pod bizarní konstrukcí nachází starý známý T-72. Těžko říct, zda se jedná o nějakou modernizaci, ale v zásadě je to jedno. Stroj nemůže otáčet věží a prakticky je slepý. I přes veškeré modernizace si o přehledových radarech může jen nechat zdát. I kdyby měl nainstalovanou kameru na 360stupňový přehled s displejem uvnitř tanku, byla by prakticky k ničemu. 

Za tohoto stavu mohou Rusové použít maximálně palebné zaměřování a možná dálkoměry směrem dopředu, ale co se děje na po stranách a vzadu T-72 nemají nejmenší tušení. Na konstrukci je vidět průlez v horní části věže. Tedy vizuální přehled je teoreticky možný, ale ochrana je kvůli UAV, které pro člena osádky v průlezu prostě znamenají velké nebezpečí. Další možností je pochopitelně průlez v přední části tanku, jenže ten jim s touto konstrukcí příliš nepomůže. 

Dalším velkým otazníkem je účinnost nainstalované ochrany. Proti kumulativní střele je s největší pravděpodobností úplně zbytečná. Ale to není její primární účel, hlavním cílem je chránit T-72 proti útokům sebevražedných dronů a granátům, které UAV shazují. U sebevražedných dronů je velmi diskutabilní, zda to k něčemu pomůže. Pravděpodobnost toho, že dron ty plechy prorazí a exploduje až na pancíři je velmi vysoká. Na zničení konstrukce by s největší pravděpodobností stačil jeden útočný granát. 

Konstrukce sama o sobě je s největší pravděpodobností svařená, ale vzhledem k velmi slabé síle plechu se skutečně jedná jen o to, jak předčasně přivést k výbuchu granát shozený dronem. Vzhledem k obrovskému množství UAV, které se na ukrajinském nebi pohybují, se jedná o pochopitelnou snahu. Otázkou ovšem je, zda při tomto řešení nepřevažují negativa. Výmetnice, zaměřovací systémy, aktivní ochrana, vše je prakticky nefunkční. T-72 zřejmě dokáže vystřelit podle souřadnic nebo radiového navádění a to je vše. 

T-72 patří mezi nejlehčí MBT na světě

 

T-72 bylo vyrobeno v Sovětském svazu okolo 25 000 ve všech možných variantách. Tank také s přehledem vede v metrice ztrát podle Oryxu, kdy se celkový počet úplných odpisů pohybuje kolem 1 400 kusů. A to je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o potvrzenou destrukci. Reálné číslo bude ještě výrazně vyšší. Rusko modernizovalo tank v letech 2011 a 2016 na verze T72B3 a T72B3M, kdy stroje dostávaly reaktivní pancíř Reliktnebo Kontakt-5. Byly vylepšeny zaměřovací systémy, systémy nabíjení a spojení. 

T-72

Tank přesto patří mezi nejlehčí MBT na světě a jeho základní váha je 41 tun. Pochopitelně to bylo na úkor pancíře. Stroj má sice velmi nízkou siluetu, ale je extrémně zranitelný na věži, boku a zadní části (kromě modernizovaných verzí, kde je věž naopak pancéřovaná velmi dobře). Původní věž byla z lité oceli a bez laminátových vložek. Neví se přesně kolik T-72 bylo modernizováno, ale dá se předpokládat, že většina nasazených tanků bude původní. 

Jejich zranitelnost vůči UAV je tedy pochopitelně ve většině případů velmi vysoká. Ruští tankisté to nepochybně velice dobře ví a dělají maximum opatření v polních podmínkách na záchranu svých životů, protože utržené věže po výbuchu munice jsou dostatečně známé zcela jistě i jim samým. Na klecovou ochranu si víceméně již všichni zvykli, ale tento “želví” model je naprostou novinkou s velmi diskutabilní účinností. V každém případě je na jiných záběrech v doprovodu jiných tank bez jakékoliv ochrany. Dá se tudíž předpokládat, že se jedná o testování provizoria v polních podmínkách. 


Zdroj: Wikipedia, autorský  text Jaroslava Červenky

 

 

Tagy článku