Ruské jaderné křižníky míří ke Skagerraku

Ruské jaderné křižníky míří ke Skagerraku
Autor fotografie: Public domain, via Wikimedia Commons|Popisek: Petr Veliký
20 / 07 / 2017, 19:15

Těžké jaderné raketové křižníky Severní flotily Petr Veliký a Dmitrij Donský míří do slavné úžiny Skagerrak. Oznámilo to ruské námořnictvo. 21.července lodě proplují mezi Švédskem a Dánskem okolo Skagerraku, Kattegatu a zamíří do Baltského moře.

Vlajková loď Severní flotily a největší ponorka světa plují do Petrohradu, kde se zúčastní přehlídky na počest ruského námořnictva. Od vyplutí ze Severomorsku lodě urazily více než 1 500 námořních mil.

Na cestě posádky obou křižníků (jak křižníku třídy Kirov, tak jaderné ponorky) provádí společné manévry a testují koordinaci akcí obou lodí. Příjezd lodí do Finského zálivu se očekává během několika dnů. Celkově se hlavní námořní přehlídky Ruska zúčastní ze Severní flotily 8 lodí, a 28 letadel a vrtulníků námořního letectva.

Těžký jaderný raketový křižník Petr Veliky je největší válečná loď světa, pokud nepočítáme gigantické letadlové lodě. Délka lodi je 251 metrů, výtlak 26 000 tun, posádka 1 100 mužů. Loď z dob SSSR je vyzbrojena 20 odpalovacími zařízeními pro nadzvukové proti-lodní rakety Granit, námořním protiletadlovým systémem S-300 a systémy pro boj proti ponorkám.

Jaderná ponorka strategického určení, Dmitrij Donský je největší ponorka na světě s délkou 172 metrů, výtlakem při ponoření 48 000 tun a posádkou 165 lidí. tento jaderný gigant je vybaven 20 odpalovacími šachtami pro mezikontinentální balistické střely Bulava.

Bitva u Jutska, nebo-li bitva u Skagerraku byla největší námořní bitvou Velké války a zároveň i jediná, kdy se přímo střetla britská Grand Fleet s císařskou Hochseeflotte. Bitva proběhla ve dnech 31. května a 1. června 1916 v Severním moři u pobřeží Jutského poloostrova (resp. u Skagerraku).

Zdroj: RG.ru

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.