Ruské letadlo Soudného dne bylo vykradeno a došlo k úniku citlivých dat

Ruské letadlo Soudného dne bylo vykradeno a došlo k úniku citlivých dat
Autor: Kirill Naumenko CC BY-SA 3.0|Popisek: Il-80
13 / 12 / 2020, 13:00

Letadlo Il-80 Soudného dne tzv. Doomsday Plane, jedno ze 4 letadel, které vlastní Rusko bylo tuto středu vykradeno a došlo ke ztrátě citlivých technologií.

Vykradené letadlo je jedním ze čtyř létajících velitelských center postavených za účelem evakuace prezidenta a dalších nejvyšších představitelů a vydávání příkazů v případě jaderné apokalypsy.

Video: YouTube

Letadla jsou navržena tak, aby vydržela elektromagnetické pulsy vyvolané jaderným výbuchem a letouny jsou téměř bez oken, aby zabránila oslepení posádky a cestujících před účinky jaderného výbuchu. Stroj Il-80 vznikl na bázi civilního letounu Il-86 a poprvé se vznesl do vzduchu 5. března 1987.

Letoun Il-86 je prošpikován radiovým vybavením a elektronikou, umožňuje tankování ve vzduchu a je schopen provozu i za velmi špatných povětrnostních podmínek. Jeho nevýhodou je ale vysoká hmotnost a v dnešní době i morální zastaralost.

V ruských médiích se objevily informace, že kromě radiového vybavení, které patrně skončilo na sběrném dvoře došlo i k úniku vysoce citlivých dat. Zároveň ale ruští vojenští experti ubezpečují, že nedošlo k ohrožení národní bezpečnosti ukradením „starého železa“ z doby Sovětského svazu.

U výslechů bylo již 12 lidí a v podezření jsou i osoby, které mají přístup na letiště v Taganrogu, kde bylo letadlo nesoucí NATO označení Maxdome upgradováno.

 

Zdroj: The Moscow Times

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace