Ruské letectvo získá další Su-30SM

Ruské letectvo získá další Su-30SM
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Su-30SM
03 / 09 / 2018, 11:30

Podle některých zpráv z poslední doby má ruské ministerstvo obrany do konce letošního roku objednat celkem 36 víceúčelových stíhacích letounů Su-30SM. Bude-li tento kontrakt potvrzen, bude sériová výroba probíhat alespoň do roku 2022.

Ačkoliv prozatím nedošlo k potvrzení objednávky, můžeme minimálně informace o pokračování výroby považovat za správné a očekávatelné. Su-30SM už mnoho let zaznamenává v ruském letectvu trvalý nárůst a ještě několik let bude. V současnosti je v jeho výzbroji v počtu 106 letounů. Dalších 22 letounů provozuje ruské námořní letectvo, které by ovšem potřebovalo počty podstatně navýšit vzhledem k zastarávání řady dalších typů.

Su-30, Su-34 a Su-35

Původní Su-30 někdy označovaný ještě jako Su-27PU vznikl právě na základě dvoumístného stíhacího letounu Su-27. Hlavním požadavkem letectva bylo podstatné zvýšení doletu – ačkoliv původní typ jej neměl špatný, stále to nebylo dost pro ochranu tehdejšího Sovětského svazu. Současný Su-30SM vychází z verzí Su-30MK, respektive Su-30MKI vyvinutých pro indické letectvo s využitím i řady cizích komponentů.

psali jsme: Novinky kolem Su-57: Zkušební lety s výzbrojí i potvrzení první objednávky

Su-30SM pro ruské letectvo je nejčastěji charakterizován jako víceúčelový stíhací letoun vhodný krom vzdušného boje plnit úlohu útočného letounu. K tomu je ostatně vybaven jak celou škálou zbraňových systémů, tak místem pro zbraňového operátora. Často je proto tento letoun srovnáván s americkým F-15E Strike Eagle, jež vznikl taktéž na základě původně jen stíhacího letounu. V ruském letectvu doplňuje Su-30SM jeho příbuzný Su-35 určený především k vybojování a udržení vzdušné nadvlády a dále pak stíhací-útočný Su-34.

Ostatně velice často je diskutováno a kritizováno, proč ruské letectvo pořizuje Su-30SM, když se vyrábí v některých ohledech výkonnější Su-35. Realita je však taková, že Su-30SM je zřejmě o něco levnější a kvůli místu pro operátora zbraňových systémů se více hodí pro delší a úderné mise. I kvůli tomu je proto považován za univerzálnější letoun.

Neutuchající zájem

Ostatně o kvalitách Su-30SM hovoří velký zájem u zahraničních zákazníků, kteří již v součtu nakoupili vícero stovek letounů. Krom Indie jsou tyto letouny v Alžírsku, Angole, Číně, Indonésii, Kazachstánu, Malajsii, Ugandě, Venezuele a Vietnamu. V letošním roce je objednal také Myanmar v příštím roce by měly být dodány také do Běloruska.

Su-30SM

Su-30SM

Ruští představitelé jsou nicméně i nadále optimističtí předpokládají další dodávky. Ty lze předpokládat ať už k současným provozovatelům, kteří mohou mít zájem o rozšíření počtu letounů tohoto typu. Od roku 2016 se také spekuluje nad zájmem Arménie a dokonce i Íránu. Druhá jmenovaná země přitom bude muset řešit otázku náhrady zastarávajících letounů F-14A Tomcat s tím, že bude požadovat řadu individuálních požadavků a Rusové v případě Su-30 už ukázaly, že v tomto směru jsou ochotni a schopni vyhovět.

psali jsme: Rusko dodá Barmě šest víceúčelových stíhaček Su-30

Samozřejmě, že další budoucnost letounu bude záležet na počtu objednávek. I když se leckdy uvádí, že továrna v Irkutsku má po roce 2022 přejít na výrobu dopravního letounu označovaného jako MS-21. Další pokračování výroby Su-30 přesto nelze vyloučit s ohledem na fakt, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších vývozních zbraňových systémů. Druhak samotné ruské letectvo bude potřebovat ještě větší množství vlastních letounů ještě řadu let. Protože ať se vyvine projekt stíhacího letounu páté generace Su-57 jakkoliv, dříve než v druhé polovině příštího desetiletí nelze očekávat větší nákupy. Do té doby bude letectvo stavět na současných typech stíhacích letounů řazených do 4++ generace, mezi něž Su-30SM patří.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku