Ruské ministerstvo obrany potvrdilo velkou akvizici 76 letounů Su-57. Odloží se další projekty?

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo velkou akvizici 76 letounů Su-57. Odloží se další projekty?
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Su-57
05 / 08 / 2020, 13:00

Rusko oznámilo nákup 76 strojů Su-57 tak, jak o něm mluvil před rokem prezident Vladimir Putin. Nákladná akvizice však může způsobit utlumení či odklad dalších projektů.

V květnu minulého roku oznámil ruský prezident Vladimir Putin řekl, že 76 letounů 5. generace Su-57 bude pro letectvo nakoupeno před rokem 2028. 76 letounů Su-57 má stát ruskou kasu zhruba 170 miliard rublů (asi 60 miliard Kč). Jedná se tak o největší kontrakt v ruské historii. Zásadní otázkou ovšem bude ruská platební schopnost, protože 170 miliard rublů je velmi vysoká částka a ekonomika země se potýká jak známo s problémy. 

Nyní, po více než roce, potvrdilo ruské ministerstvo obrany akvizici 76 letounů 5. generace. Ty mají vstoupit do služby v rámci tří leteckých pluků do roku 2028.

Kromě pořízení většího počtu letounů Su-57 se chce Rusko také soustředit na posílení své vrtulníkové flotily. Počítá se s tím, že letectvu bude do roku 2028 dodáno 100 strojů Mi-28NM a 114 bitevních vrtulníků Ka-52.

Zavedení Su-57 bezpochyby může být tzv. "Game Changer", tedy technologie výrazně posunující schopnosti konkrétní země v konfliktu. Zde je však nutno si uvědomit, jak je již výše uvedeno, že Rusko není v nejlepší ekonomické kondici a na papíře je řada velmi ambiciózních modernizačních projektů, ať se již jedná o tanky a dělostřelectvo u pozemních sil, letouny či vrtulníky u letectva nebo ponorky a výsadkové lodě u námořnictva.

V součtu se jedná o extrémně ambiciózní modernizační i finanční plán, kdy lze předpokládat, že dojde k utlumení nebo odložení některých projektů. Otázkou je, jak bude prezident Putin prioritizovat požadavky všech druhů sil, a to včetně kosmických, tedy vedle námořnictva finančně nejnáročnějších.

 

Zdroj: Air Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace