Ruské námořnictvo dostane útočnou verzi hlídkového člunu třídy Raptor

Ruské námořnictvo dostane útočnou verzi hlídkového člunu třídy Raptor
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: hlídkový člun Raptor
21 / 11 / 2017, 11:00

Útočná verze hlídkových člunů třídy Raptor posílí ruské námořnictvo, hlavně oblast Baltu a Azovského moře.

Ruské námořnictvo posílí útočná verze víceúčelových rychlých hlídkových člunů třídy Raptor (Projekt 03160). Podle serveru navyrecognition.com bude mít člun vylepšenou výzbroj, která umožní konfrontaci s malým nepřátelským plavidlem a bude poskytovat efektivní palebnou podporu přátelským jednotkám. 

psali jsme: Nové modulární čluny pro Royal Navy

Tyto čluny z třídy Raptor mohou dosahovat rychlosti přes 90 km/h a mohou operovat za každého počasí. Dosah plavidla je 100 námořních mil (více než 185 km). Výzbroj tvoří jeden 14,5 mm kulomet s dostřelem 2000 metrů, doplňkovými zbraněmi jsou potom dva 7,62 mm kulomety PKP 6P41 s dostřelem 1500 metrů. 

Čluny se uplatní se zejména v hlídkování kolem pobřežních oblastí, mohou se angažovat v protiteroristických a protipašeráckých misích a v neposlední řadě se mohou postavit menším nepřátelským plavidlům. Podle expertů budou útočné čluny žádané hlavně v Baltickém a Azovském moři a také v Kaspické flotile. Testování plavidla se má uskutečnit před koncem tohoto roku, i když se tento termín může ještě změnit.

psali jsme: Ruskou Severní flotilu posílil protisabotážní člun Gračonok

Hlídkové víceúčelové hlídkové čluny třídy Raptor (Projekt 03160) jsou dílem ruské loděnice Pella sídlící v Petrohradu. Zatím je v činné službě 10 jednotek této třídy, útočná varianta má podle představy ruského námořnictva poskytnout účinnou a silnou palebnou podporu dalším plavidlům či speciálním týmům při vyloďování.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.