Ruské námořnictvo jaderné torpédoborce nakonec dostane

Ruské námořnictvo jaderné torpédoborce nakonec dostane
Autor fotografie: CC BY-SA 4.0 Artem Tkačenko|Popisek: Možná podoba lodi třídy Lider
29 / 08 / 2017, 06:30

Otázkou ale zůstává, kdy se tak stane. Design lodí třídy Lider (Project 23560) byl podle serveru The Independent Barents Observer schválen ruským ministerstvem obrany.

Tyto válečné lodě budou vyzbrojeny silněji, než jakékoliv jiné povrchové lodě v ruském námořnictvu. Plavidla budou tvořit páteř ruské námořní flotily, a budou hrát důležitou roli ve strategii Kremlu, který chce své lodě vysílat do všech světových oceánů. Doba pobytu na moři je stanovena na 90 dní, díky jaderného pohonu lodí této třídy.

Podle dalších zpráv agentury RIA Novosti začne řezání kovů pro osm torpédoborců této třídy v roce 2018, zatímco výstavba a položení kýlu je plánována na rok 2025.

Osm torpédoborců bude sloužit ja v Severní, tak v Tichomořské flotile, ačkoli přesný počet plavidel pro obě loďstva ještě není specifikován. Dnes provozuje ruské námořnictvo pouze jedno plavidlo s jaderným pohonem, bitevní křižník Petr Veliký s domovským přístavem v Severomorsku, na pobřeží Barentsova moře.

Původně byly postaveny čtyři lodě třídy Kirov. Petr Veliký je jako jediný ještě v provozu, ale současně probíhá modernizace další lodi Admirál Nachimov v Severodvinsku.

O pohon torpédoborců se bude starat vodou chlazený reaktor o výkonu 55MW RITM-200, který je podobný tomu, který byl instalován do nových ruských ledoborců Arktika a Sibiř, které jsou v současné době ve výstavbě v loděnici v Petrohradě.

Třída Lider bude 200 metrů dlouhá, s výtlakem 17 500 tun a rychlost bude dosahovat 30 uzlů. Výzbroj je plánována těžší, než mají Kirovy, podle RIA Novosti lo%d ponese až 200 řízených střel Caliber a protiletadlový systém S-500.

Zdroj: The Independent Barents Observer

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.