Ruské námořnictvo: Které ponorky budou dodány tento rok?

Ruské námořnictvo: Které ponorky budou dodány tento rok?
Autor fotografie: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: K-550 Alexandr Něvskij
09 / 04 / 2021, 13:00

Námořnictvo Ruské federace soustavně posiluje své námořní kapacity. Na jaké ponorky se může těšit tento rok?

Rusko rozšiřuje své námořní kapacity hlavně o nové ponorky. Tento rok mají být i přes panující nepříznivou koronavirovou situaci ruskému námořnictvu dodány tři nové jaderné ponorky - jedna z Projektu 955A (třída Borej-A) a dvě z Projektu 885M (třída Jaseň-M).

Dále budou zařazeny do služby tři ponorky s konvenčním pohonem - jedna z Projektu 636.3 (v kódu NATO třída Kilo) a dvě ponorky z Projektu 677 Lada. Šest zmíněných plavidel bude následně předáno Tichomořské flotile, má se tak stát do roku 2024. Informaci potvrdil vrchní velitel ruských námořních sil Nikolaj Jevmenov v rozhovoru pro armádní deník Krasnaja zvezda.

Rusko i nadále pokračuje v procesu modernizovace třídy Oscar (Projekt 949A), k níž patří i ,,jaderný obr" K-329 Belgorod, a třídy Akula (Projekt 971). Zdvojnásobí se rovněž jejich životní cyklus a ruské námořnictvo vyvíjí technický servis a údržbu na takové úrovni, aby ponorky výše zmíněných tříd disponovaly vysokou technickou připraveností během celého životního cyklu.

Ještě se zastavme u modernizace opravárenského a logistického zabezpečení ponorek. Ta nasvědčuje tomu, že se Rusko poučilo jak z vlastních problémů, tak i z požadavků případných zahraničních klientů. Již nechrlí levný ,,spotřební materiál", ale stále sofistikovanější systémy, k nimž je zapotřebí zajistit jejich provoz a modernizace po dobu mnoha let. Ruské ponorky se dlouhodobě vyznačují velmi nízkou akustickou stopou, o čemž se mohli přesvědčit i příslušníci US Navy, kdy čínská ponorka třídy Kilo, dodaná z Ruska, se před několika lety vynořila v periskopové vzdálenosti od svazu americké letadlové lodi, aniž by byla detekována.

Z vojenského hlediska modernizační snaha ruského námořnictva kromě zavádění moderních zbraní, též vyvolává otázku, zda dislokace všech nově pořizovaných ponorek k Tichomořskému loďstvu bude kompenzována vyřazením stejného počtu ponorek starších, nebo se jedná o eskalaci vyzbrojování v regionu. Rusko pečlivě sleduje vyzbrojovací úsilí svého souseda a i vzhledem ke snižující se ruské populaci na Dálném Východě je zneklidněno jeho silou.

Stejně tak jsou neklidní další sousedi jako Japonsko nebo Jižní Korea a americká administrativa již za prezidenta Trumpa ohlásila navýšení přítomnosti v Pacifiku. Moderně vyzbrojené ruské a čínské ponorky i hladinová plavidla jsou velmi významnou vojenskou silou, jež může zásadním způsobem změnit poměr sil a stabilitu v oblasti. Posílení ruské Tichomořské flotily je též v logické návaznosti na moderně vyzbrojovanou Severní flotilu, kdy tato dvě loďstva mají zajistit Ruskou dominanci na otvírající se severní plavební cestě. Baltská a Černomořská flotila má své dny slávy z dob studené války již za sebou.

 

Zdroj: Naval News

 

Tagy článku