Ruské rakety Kinžal proti Ukrajině: Hypersonický zabiják smete vše, co mu stojí v cestě. Putinovi ale střely docházejí

Ruské rakety Kinžal proti Ukrajině: Hypersonický zabiják smete vše, co mu stojí v cestě. Putinovi ale střely docházejí
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Raketa Kinžal a její nosič MiG-31
10 / 03 / 2023, 13:00

Rusko používá proti Ukrajině i hypersonické střely Kinžal, tu však okupanti použili už dříve. Ve čtvrtek vypálili Rusové asi 80 raket včetně Kinžalu proti ukrajinským cílům a výsledkem je nejméně 6 mrtvých civilistů.

Rusko nasazuje proti Ukrajině i hypersonické rakety Kinžal. Oznámilo, že ve čtvrtek vypálilo i rakety Kinžal jako součást další masivní vlny asi 80 střel, které mají dál ničit vybrané objekty a kritickou infrastrukturu. Podle ukrajinského poradce ministra vnitra Antona Geraščenka se mělo jednat o 6 odpálených střel Kinžal.

Americký Institut pro studium války (ISW), který dlouhodobě monitoruje situaci, uvedl, že Rusko použilo svou hypersonickou střelu proti napadené zemi, i když mu docházejí. Bylo podle zatím dostupných informací vyrobeno jen několik desítek těchto raket.

Server Eurasian Times v září minulého roku uvedl, že Rusko má obecně nedostatek hypersonických střel (v ruském arzenálu figurují hypersonický kluzák Avantgard, rakety Zirkon a právě Kinžal), protože chybí čipy. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle zpravodajského webu Politico odhadl, že Rusko disponuje jen asi ,,čtyřmi  tucty" hypersonických raket, tedy 48. Z hlediska Kremlu tedy nedává smysl jejich nadbytečné plýtvání.

Rusko má nicméně s raketou další plány, když chce například integrovat Kinžal s modernizovanými strategickými bombardéry Tu-22M3M. Prozatím jediným známým nosičem této střely je těžký nadzvukový letoun MiG-31.

Otázkou je pak možná instalace rakety na letoun Su-57. Zabudování střely vzduch-země Kinžal by z ruského pohledu určitě dávalo smysl, protože vzhledem ke své rychlosti pronikne v podstatě jakoukoliv protiraketovou obranou. Právě raketový motor střely Kinžal může propůjčit podle dostupných informací rychlost až Mach 10.

Do služby byla střela přijata na konci roku 2017, na začátku roku 2018 ji představil prezident Vladimir Putin. Kinžal může zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Velkou výhodou Kinžalu je pak skutečnost, že všech fázích letu je vysoce manévrovatelná. Rakety mohou nést klasickou nebo nukleární hlavici. Kinžal je určen k ničení válečných lodí a objektů protiraketové obrany USA a NATO, jež představují hrozbu pro strategické raketové síly v evropské části Ruska.

Navržen je tak, aby překonal všechny známé či plánované americké systémy protivzdušné a protiraketové obrany, jako jsou Patriot, THAAD a Aegis, alespoň podle informací Ruska. Otázkou samozřejmě je, zda je tomu i tak ve skutečnosti.


Zdroj: Army Recognition, Politico, Eurasian Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace