Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: BM-21 Grad
Není pochyb, že válka na Ukrajině vyčerpává obě strany konfliktu. Ukrajinu zásobují i nadále zbraňovými dodávkami západní země, Rusko se musí ohlížet přirozeně jinde, například u Íránu, kde našel spřízněného partnera. Jak se nyní ukázalo, Rusko používá ve svých salvových raketometech BM-21 Grad íránské střely.
Kreml nepochybně našel již dříve vhodného spojence pro válku, neboť Teherán zásobuje Moskvu sebevražednými drony Šáhid-136. Tyto vzdušné prostředky sice nejsou tak výkonné jako jeho západní protějšky, trpí poruchovostí, ale škody mohou napáchat velké, což také v současnosti činí. Rusko navíc už začalo vyrábět vlastní verzi zmíněného dronu Šáhid-136, což je výsledkem uzavřené dohody z roku 2022 s íránským partnerem.
Vzhledem k tomu, že sebevražedné íránské drony ničí systematicky vybrané ukrajinské cíle, z pohledu Ruska se osvědčily. Plní svůj účel, protože v rámci nové strategie Kremlu likviduje kritickou infrastrukturu obránců. Rusko tak usiluje (zatím marně) o to, aby pokračující útoky na kritickou infrastrukturu přinutily Ukrajinu jednat o míru.
Pro Írán je jistě ,,manželství z rozumu" též výhodné, protože z Ruska dostane víceúčelové bojové letouny Su-35SE, o něž projevil dříve zájem. Íránu by se otevřely i další možnosti, jak získat jiné zbraňové prostředky z Ruska, jejichž uplatnění na světových trzích je z podstaty věci limitované.
A platí to zřejmě i obráceně. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo před několika dny video, na němž jsou vidět střely země-země z rodiny Araš, které jsou dodávány Íránem do salvových raketometů BM-21 Grad, jež Rusko používá na Ukrajině. Přítomnost íránských raket na Ukrajině byla již předtím sdílena na sociálních sítích různými blogery, nyní však přišlo ze strany ruského ministerstva obrany oficiální potvrzení. Fotografie ukazují rakety s datem výroby 2018, respektive 2023.
To je na druhé straně bezpochyby zajímavá informace už z toho důvodu, že íránský prezident Ebráhím Raísí veřejně popřel, že Moskva od Teheránu přijímá nějakou vojenskou pomoc. Ukrajina se navíc dlouhodoběji obává, že íránsko-ruská kooperace ve vojenské oblasti se může ještě více rozšířit a Írán bude posílat svému spojenci další zbraňové systémy, které mají destruktivní účinek. Hovoříme zde například o možné dodávce jednostupňových balistických raket Fateh-110 s doletem 300 km, či střele Zolfaghar, která má dolet až 700 km. O zájmu Ruska informoval mimo jiné i Institut pro studium války (ISW).
Ostatně dosavadní spolupráci si pochvaluje ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který v září prohlásil, že se dostala na další úroveň, a že USA a jejich spojenci selhali ve snaze proces rusko-íránského sbližování sabotovat. Stejně tak mluví i jeho íránský protějšek, podle něhož oba partneři pracují na uzavření dloudohobého bilaterálního vojenského kontraktu.
V období rychlého vyprazdňování munice a raket na Ukrajině je íránská pomoc Rusku více než vítaná. Moskva v této souvislosti pořizuje dělostřeleckou munici, byť obstarožní, také od KLDR. Pro Západ je to jasný signál toho, že evropské země musejí zvýšit své zatím nedostatečné kapacity a dále dodávat Ukrajině tolik potřebnou munici.
Zajímavostí je, že web Eurasian Times uvádí, že výše íránské rakety může používat také Ukrajina do svých vlastních salvových raketometů BM-21 Grad. Protože Írán na Ukrajinu vojenský materiál nevyváží, probíhaly spekulace, že Kyjev si je mohl pořídit od USA, které zabavují íránské zbraně, jež jsou pašovány do Jemenu, a ,,vrací" je zpět na Ukrajinu.
Zdroj: The Eurasian Times