Ruské šermování jaderným arzenálem - znamení krize v bojích na zemi

Ruské šermování jaderným arzenálem - znamení krize v bojích na zemi
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
22 / 01 / 2023, 09:00

Tak jako KLDR realizuje jaderné testy a provádí odpaly balistických střel, tak nyní ruští představitelé vyhrožují jadernou válkou, a to opakovaně. Naposledy to byl bývalý premiér, prezident a nyní zástupce ředitele Bezpečnostní rady Ruska Dmitrij Medveděv.

Jenže Rusku musí být jasné, že „fyzika“ funguje, takže po akci je reakce. A pokud by Rusko kamkoliv odpálilo jaderné střely, musí očekávat odvetu stejného typu, a to jistě nechce. Jaderný armageddon je zatím spíše tématem sci-fi filmů, ale vždy se něco může vymknout kontrole.

Jistě si nikdo nepřeje jaderný konflikt, ale ti, co mají jaderné zbraně, je budou vždy využívat jako prostředek nátlaku, Obecně řečeno, když neuděláte, co my chceme, tak … a bum a tragédie, ale jen na vašem území. 

Jak je situace vážná nikdo neví, ale třeba instalace PVO systémů na střechy budov v Moskvě proběhla naposledy za druhé světové války a přímého ohrožení Moskvy nacistickými jednotkami, tedy Moskva by se připravovala na totální válku, pozemní i ve vzduchu.

Drony zatím nejsou bojové prostředky se schopností nosiče jaderných zbraní. Ale ruská hrozba nasazení jaderných zbraní jistě může zrychlit i vývoj v této oblasti. Vypouští tedy Putin a Medveděv a další do vzduchu „bubáky“, nebo jsou si vědomi toho, že jednou je jaderná zbraň ve vzduchu existuje protipalba (PVO nebo odvetný úder) a navíc Moskva není mimo dostřel Ukrajiny či zemí NATO. Ukrajina sice nemá jaderné zbraně, ale jiní ano. A pak Rusko ztratí všechny spojence.

Co tedy Rusko plánuje, je nejisté, ale nebude nic dobrého, pokud je v křeči a pod tlakem. Jak již SM informoval, je zajímavé, jak doposud v pozadí stojící Medveděv začíná být aktivní, a též jak Putin začíná svým způsobem vyklízet pozice. Jedná se snad o opakované předání moci, nebo zbavení odpovědnosti?

Rusko jednoznačně má jadernou triádu, ale není vládcem moří, pokud hovoříme o hladinových plavidlech, v tomto případě svazech letadlových lodí. A ty ruské hoří ještě v docích. Takže ano, může použít jaderné zbraně, ale čeho tím dosáhne, když ne protiúderu.

Jednoznačně hrozba jaderným úderem je silná, jeho realizace je jiná věc. Tedy napadne Rusko někoho (Ukrajinu) jadernými zbraněmi, nebo se pokouší pouze o silovou hru.

V daném případě se zdá, že se jedná spíše o přesilovku, ale ta bohužel může eskalovat až po jadernou katastrofu. Ukrajina jaderné zbraně nemá, takže by musel zasáhnout jiný stát, a pak by se zahájila globální válka.

V rámci NATO nejtišší je Francie, nejfalešnější je Německo a nejvíce Ukrajině pomáhají USA a v rámci svých možností i státy střední a východní Evropy. Pokud Rusko hrozí jaderným úderem, buď chce změnit situaci na pozemním bojišti, tedy aby Západ nedodával dělostřelecké systémy a případně i moderní tanky, nebo chce rozptýlit ukrajinské síly, protože otázkou je, kam by jaderný úder mohl směřovat, na uskupení vojsk, či na hlavní město? A co by tím Rusko mohlo získat krom jaderně zamořené oblasti?

Pravděpodobně nic, jen spálenou zemi a vyšší protitlak zemí NATO a EU, a zřejmě silnější odklon Indie, Číny a dalších zemí.

 

Zdroj: reuters.com. cnn.com, bbc.com, redakce SM

Tagy článku