Ruské Su-25 jako kachny na odstřel. Drahý účet za ofenzivu

Ruské Su-25 jako kachny na odstřel. Drahý účet za ofenzivu
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Su-25
24 / 05 / 2024, 06:00

Probíhající ofenziva na Ukrajině přináší Rusům těžké ztráty nejen na lidských životech a pozemní technice, ale i v letectvu. Kyjev obdržel americkou pomoc na poslední chvíli.

Ukrajinci zřejmě dokázali zastavit útočící Rusy ve směru Charkov, kde hrozilo akutní prolomení obrany. Tvrdé boje však stále probíhají u Bachmutu, Vuhledaru, Robotyne a v údolí řeky Mokri Jaly. Kreml se nepochybně záměrně snaží rozmělnit zdroje Kyjeva a zkouší pevnost jeho obrany na řadě míst. V souvislosti s tím je zcela jasné, že uvolněná americká pomoc přišla za minutu dvanáct. ATACMS zaútočily na Sevastopol a potopily další ruskou válečnou loď Ciklon. Americké rakety zřejmě před několika dny zasáhly ruské letiště na Krymu, kde podle webového portálu Newsweek zničily dva letouny MiG-31 a jeden systém S-400

 

Nepříjemné ztráty Su-25

 

Ztráta S-400 je pro Rusy vysoce nepříjemná, protože se jedná zřejmě již o pátý vysoce ceněný komplet protivzdušné obrany, který byl ve válečném konfliktu s Ukrajinou zničen. Podobně také MiG-31 je velmi drahý přepadový stíhací letoun, jenž je navíc schopen nést jaderné zbraně a hypesonické Kinžaly. Další zprávy z fronty hovořící o velkých ztrátách útočících Rusů na lidských životech i obrněných jednotkách jen potvrzují domněnky mnohých o tom, že je Rusko na pokraji sil. V každém případě se projevují rozsáhlé mobilizační možnosti Kremlu společně se zdánlivě nekonečnými zásobami. Citelné odpisy se ovšem týkají i letounů Su-25. 

Ukrajinská agentura UN ve čtvrtek 23. května informovala o dalším sestřelu bitevního letounu Su-25. Mělo by se jednat již o pátý stroj ztracený v průběhu května. Jeho cena by se pohybuje okolo jedenácti milionů dolarů a Moskva jich na začátku války měla mít k dispozici kolem 170 kusů. Podle webového potrálu Oryx mělo být celkově zničeno již 29 kusů Su-25, ale dokumentování ztracených letadel je velmi obtížná záležitost. Číslo bude ve skutečnosti zřejmě ještě mnohem vyšší. Podle AFU (Ozbrojené síly Ukrajiny) mělo být letadlo sestřeleno na Pokrovské ose. 

Ztráty bitevníků nejsou až tak překvapivé. Su-25 jsou letadla přímé podpory pro pozemní jednotky s cílem ničit živou sílu nepřítele a jeho obrněné jednotky. Za ekvivalent letadla lze v americké armádě označit legendární A-10 Thunderbolt Warthog. Při kvalitě dnešních MANPADS (přenosné protivzdušné systémy), jako je britský Starstreak nebo americký Stinger jsou bitevní letouny bez dostatečné podpory snadno zranitelné, protože létají nízko a pomalu. Podporu musí tvořit nejen pěchota na zemi, jejímž úkolem je sledovat případné použití protiletadlových zbraní, ale i vzdušná podpora vyspělejších letadel. To se na ruské straně nepochybně moc neděje. 

Su-25

Přes tisíc vyrobených Su-25

 

Podle polského WP Tech činí ztráty ruského letectva již 350 strojů. Vzhledem k tomu, že se počítalo s tím, že Kyjev vydrží týden, se jedná o ohromující číslo. Su-25 je jednomístný proudový letoun, jehož prototyp vzlétl v roce 1975. V roce 2012 byl neznámý počet letadel modernizován na standard Su-25SM. Celkově bylo vyrobeno 1 024 kusů a produkce byla ukončena v roce 2007. Jako stroj přímé podpory je letadlo poměrně solidně pancéřováno a jeho maximální vzletová hmotnost činí 20,5 tuny. Prázdné letadlo pak váží téměř jedenáct tun. Pro srovnání Warthog bez vybavení a paliva má hmotnost 11 300 kilogramů. 

Su-25 má dva proudové motory Sojuz/Gavrilov R-95Š, které umožňují maximální podzvukovou rychlost 950 km/h s doletem 1950 km s přídavnými nádržemi. Dostup s výzbrojí činí pět tisíc metrů. Výzbroj tvoří dvouhlavňový rychlopalný kanón GŠ-30-2 se zásobou 250 střel. Na vnějších závěsnících mohou být rakety R-60 a na zbylých deseti lze nést výzbroj až do hmotnosti 4 400 kg. Letadlo je schopno shazovat 250kg pumy BETA B-250 a nést rakety Ch-23. 

MANPADS a další prostředky moderního boje na Ukrajině prakticky znemožnily Rusům vybojování vzdušné nadvlády, kterou by při jasné převaze v letectvu měli disponovat. Tato situace má obrovský vliv na celý konflikt, protože v případě, že by Rusové ovládli vzduch, situace by se pro Kyjev stala prakticky neřešitelnou. Ztráty Su-25 ovšem jasné dokazují, že situace je konstantní a hrozba vzdušné převahy Moskvy není reálná.

 

Tagy článku