Ruské supertorpédo Škval, kladivo na americké válečné lodě

Ruské supertorpédo Škval, kladivo na americké válečné lodě
Autor: Public domain|Popisek: Ponorka třídy Kilo
25 / 10 / 2017, 09:00

Sovětské/ruské námořnictvo od pádu Sovětského svazu dramaticky upadalo, zvláště pokud jde o hladinové jednotky a jaderné ponorky. Nesmíme ale zapomínat, že i přes všechny problémy, ať už během dob SSSR, nebo po jeho rozpadu, bylo s tímto námořnictvem vždy nutné počítat.

Jednou z ruských ,,zázračných zbraní" je raketovým motorem poháněné torpédo VA-111 Škval, která je dědictvím po SSSR. Škval má dosah zhruba 7 000 metrů a maximální rychlost 200 námořních mil za hodinu, jak uvádí server militaryperiscope.com. Torpédo je poháněné raketovým pohonem, fungujícím na principu superkavitace, kdy se okolo torpéda díky exotermické reakci peroxidu vodíku a manganistanu vápenatého vytváří plynová kapsa.

Torpédo Škval bylo původně navrženo v šedesátých letech jako prostředek rychlého útoku na jaderné raketové ponorky NATO, kdy mělo udeřit vybavené jadernou hlavici do té doby nevídanou rychlostí. Torpédo má standardní průměr 533 milimetrů a jeho hromadná výroba začala v roce 1978 a vstoupilo do služby v sovětském námořnictvu tentýž rok.

psali jsme: Torpédo Mark 48: Smrtící podmořský nepřítel

MilitaryPeriscope.com uvádí, že počáteční verze byly vyzbrojeny jadernou hlavicí, ale pozdější verze měly pouze konvenční bojovou hlavici o hmotnosti necelých 210 kg. Velmi rychlé torpédo překoná 7 000 metrů svého maximálního dosahu za pouhou minutu a půl, a je také velmi účinnou zbraní se smrtícím účinkem v omezených místech, jak je například Hormuzský průliv, kde údajně Írán testoval vlastní verzi Škvalu jménem Hoot na začátku tohoto roku. Íránské ponorky ruského původu třídy Kilo i jejich miniponorky třídy Ghadir vlastní výroby jsou schopny toto torpédo ze svých torpédometů vypálit.

psali jsme: Video: Jak vypadá zásah lodi torpédem

Konvenční hlavice by nemusela ohrozit kolosy amerického námořnictva jako je třída letadlových lodí s jaderným pohonem Nimitz, nebo nejnovější USS Gerald R. Ford (CVN 78), ale velmi snadno by mohlo ochromit či potopit doprovodné křižníky třídy Ticonderoga a torpédoborce třídy Arleigh Burke. Základní podmínkou úspěchu by ale byla nutnost, aby se ponorka připlížila velmi blízko k americkým lodím…

Zdroj: National Interest, WeAreMighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace