Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0|Popisek: T-14 Armata v roce 2016
5. srpna 2023 twitterový účet AFV Recognition informoval o přítomnosti tanku T-14 Armata v Kazani, což vyvolalo diskuse o možných přesunech sil v regionu. Objevily se spekulace, zda toto pozorování nesouvisí s aktivitami v kazaňské Žukovově Vyšší tankové velitelské škole, která se nachází v Centrálním vojenském okruhu. Nasazení tanků Armata na Ukrajině dosud doloženo není.
Škola se zabývá přípravou specializovaného velitelského personálu pro ruské obrněné a mechanizované síly. Zaměřuje se na tankové a motostřelecké operace a jejím cílem je vybavit důstojníky specifickými odbornými znalostmi. Mezi absolventy této instituce patří mj. generál Gerasimov, náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil.
Tank Armata byl pozorován s charakteristickou ruskou tříbarevnou kamufláží, která je často k vidění na obrněných vozidlech BTR-82A.
Otázka nasazení tanků Armata do bojů na Ukrajině je diskutována prakticky od začátku ruské agrese. V únoru 2023 se objevily zprávy, že ruští vojáci zahájili výcvik s tanky T-14 Armata v rámci příprav na případné nasazení na Ukrajině. Podle informací z ruských zdrojů mělo nasazení tanků T-14 Armata na Ukrajině za cíl čelit zavedení tanků Leopard 2A6, Challenger 2 a M1A1 Abrams. Jakékoli konkrétní případy a důkazy ovšem chybějí. Podle některých ruských tvrzení, jež není možné ověřit, byly tyto tanky nasazeny v bojových operacích příslušníky bojové skupiny Jih. Zkoušky a testování tanku T-14 stále probíhají.
T-14 Armata je hlavní bojový tank „nové generace“ vyvinutý společností Uralvagonzavod, ruským výrobcem tanků. Jeho vývoj byl zahájen počátkem roku 2010 jako součást projektu univerzální bojové platformy Armata, jejímž cílem bylo vytvořit univerzální a modulární systém přizpůsobitelný pro různé bojové role. Výrobce veřejně představil tank T-14 Armata během přehlídky ke Dni vítězství v Moskvě v roce 2015. Od té doby prošel rozsáhlým testováním a zkouškami, přičemž se plánuje, že v rámci modernizace ruské armády postupně nahradí starší modely tanků. Projekt se potýká s průtahy a nedostatkem zdrojů.
T-14 Armata vykazuje na první pohled odlišný design ve srovnání se svými předchůdci, jako jsou tanky T-72, T-80 a T-90. Jedním z významných rozdílů je jeho bezosádková věž, v níž je umístěna primární zbraň se systémem automatického nabíjení. Tříčlenná osádka sedí v pancéřové kapsli v přední části korby, oddělené od věže. Tato konstrukce má za cíl zvýšit schopnost osádky přežít. Vozidlo má díky ní také nižší celkový profil.
O schopnostech tanku konkrétní, spolehlivé a ověřené informace k dispozici nejsou a je otázkou, do jaké míry je Uralvagonzavod v podmínkách mezinárodních sankcí schopen vyrábět a implementovat pokročilé systémy, bez nichž se moderní bojový tank nemůže obejít, jako jsou systém řízení palby nebo aktivní ochrany.
Zdroj: Twitter, Army Recognition