Autor fotografie: Kirill Borisenko, (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Bojové vozidlo BMPT Terminator
Bojové vozidlo BMPT Terminator používá ruská nebo alžírská armáda a stroje se osvědčily například v konfliktu v Sýrii. Ale na Ukrajině to objektivně vzato není žádný zázrak. Příčinou je zřejmě zcela jiná forma vedení bojových operací.
BMPT je bojové vozidlo k podpoře tanků, jenže na Ukrajině dochází spíše k raketovým a dělostřeleckým úderům a někde i k zákopové válce, ale ne k rozsáhlým tankovým operacím, kdy BMPT Terminátor měly poskytovat pro hlavní bojové tanky (MBT) ochranu.
BMPT jsou zkonstruovány na podvozku T-72 a do budoucna by to měl být podvozek T-14 Armata. Maximální rychlost je 60 km/h, což dostačuje k doprovodu tanků. Výzbroj tvoří 4xPTŘS ATAKA-T, 2x30 mm kanony, 2x30 mm granátomety a 7,62 mm kulomet.
Takže Terminator je poměrně silně vyzbrojen i dobře pancéřován, ale je určen pro specifický typ boje. Pokud v současném konfliktu na Ukrajině není efektivní, neznamená to, že není efektivní či použitelný v jiném bojovém nasazení.
Množí se i diskuse o tom, zda (MBT) neztrácejí svou roli. Jak je vidno z jiných míst, jako džungle nebo vysokohorské podmínky, tanky nižší kategorie (tedy lehké nebo střední) opět získávají své místo. A pro bojové operace velkého rozsahu, jako byla „Pouštní bouře“ v Iráku byly nenahraditelné.
A právě pro takovéto operace by byl Terminátor určen. Zcela jistě ne pro boj v džungli nebo vysokohorských podmínkách, kde mají i MBT problémy. Ale pásový podvozek a zaměnitelnost náhradních dílů (kromě turbínového T-80) mu dávají pozici v tankových úderných jednotkách.
Ne vždy něco, jak vypadá, je takové ve skutečnosti. Podle informací po přelétnutí MiG-25 do Japonska vzbudilo humor hrubé nýtování vypadající jako „drsná kovářská práce“ a potom elektronky ve výbavě. Jenže při podrobném průzkumu bylo zjištěno, že nýtování zlepšuje aerodynamiku a elektronky, na rozdíl od polovodičů jsou odolní proti elektromagnetickému impulsu (EMI). AK-47 byl též hodnocen jako „hrubá práce“ ale vůle v konstrukci umožnily funkčnost i v bahně či písku, byť cenou byla nižší přesnost, než u M-16. Jak řekl jeden americký voják, výcvik na ovládání a údržbu M-16 trvá týden, u AK-47 jeden den. Takže pak je to vždy o prioritizaci. Jednoduchost konstrukce a vyšší ráže, nebo vynikající zbraň s nižší průbojností a horší ovladatelností v džungli.
Terminátor může být ve stejné pozici. Vynikající pro určité podmínky a nevhodný pro jiné. Nelze ho tedy paušálně chválit, či odsoudit. Lze pouze říci tady a takto ano a tady a takto ne. V městských oblastech zřejmě bez doprovodu pěchoty bude stejně zranitelný jako MBT, na velkých pláních při doprovodu MBT může plně rozvinout svůj bojový potenciál.
Neexistuje absolutně dokonalá a nerozbitná zbraň. Je to jen na velitelích, jakou taktiku a strategii nastaví a kde, co a jak použijí. Hodit vše do jednoho „pytle“ a pak tím zamíchat je jen cesta ke zkáze.
Odstřelovací puška není určena pro boj v zákopech stejně jako útočná pro střelbu na dlouhou vzdálenost. Bombardér není určen k „dogfightu“, stejně jako stíhač k nesení střel s plochou dráhou letu. Každá zbraň má své předurčení a je nezbytné kombinovat možnosti a schopnosti jednotlivých sil a prostředků.
Zdroj: rferl.org, sundries.com.ua, armyrecognition.com, janes.com