foto: Wikimedia Commons, volné dílo/HIMARS během palby
Ukrajina trápí Rusko raketomety HIMARS. Ale bohužel americká administrativa při dodávkách nastavila určitá pravidla, jež zahrnují softwarové i hardwarové omezení dostřelu, jenže Rusko si žádná omezení neklade.
Kromě dronů dlouhého dosahu schopných nést střely či bomby má Ukrajina z Turecka k dispozici TRLG-230. Střely z tohoto raketometu MLRS by měly být naváděny laserem a schopné zasáhnout i pohyblivé cíle.
Psali jsme
9A52-4 Tornado je víceúčelový ruský raketomet a s jistou nadsázkou bychom mohli říct, že i jakousi ,,kaťušou” pro 21. století.
Raketomet dostřelem nepřesahuje schopnosti HIMARS, ale schopností navádění střel. A kombinace všech prostředků, jež Ukrajina získává, a aktivitami Ruska, se zdají americká opatření jako přežitá. TORNADO-S má maximální dostřel 200 km, efektivní se satelitní navigací 120 km, čímž dominuje nad HIMARS s omezeným dostřelem, bez cílového navádění.
Rusko má celou řadu raketových prostředků. Jde o balistické střely stejně jako salvové raketomety, kde lze jmenovat BM-21 GRAD nebo BM-27 URAGAN. Každopádně Tornádo-S je jiná kategorie. S naváděnou nebo vyčkávací munici mění situaci na bojišti.
Psali jsme
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho administrativa jsou evidentně v prohlubující se krizi, za což si mohou sami. Důvodem je autoritářský…
TORNADO-S má být protizbraní nebo protireakcí na HIMARS. Ale vždy je akce a reakce. Rusko začne masivně používat TORNADO-S, USA zruší svá omezení a Ukrajina navíc použije turecké raketomety TRLG-230. Pak už boj bude skutečně o schopnostech logistiky zásobovat municí a v případě zničení či zásadního poškození novými odpalovacími zařízeními.
Jak již SM informoval, jsou země, jež našly cestu k dodávkám na Ukrajinu, například přeprodejem přes Lucembursko. Všichni vědí, co a jak, ale všichni jsou „čistí“. Obavy USA ze zasažení ruského území při všem, co Rusko na Ukrajině v první linii i týlu páchá, jsou liché a prezident Joe Biden a Kongres by měl přehodnotit své pozice. Jisté signály již zazněly z Pentagonu o možných dodávkách střel s dosahem až 150 km.
Psali jsme
Podle portálu Politico anonymní zástupce amerického ministerstva obrany uvedl, že se Rusům nepodařilo zničit žádný ze salvových raketometů HIMARS,…
Jak se zdá, tento konflikt bude dlouhý, a mimo jiné to bude místo k testování různých typů zbraní, munice a taktiky boje. Na pozemním bojišti neexistuje dokonalá zbraň. Rakety naváděné signálem GPS nebo GLONASS lze rušit, rakety naváděné po laserovém paprsku potřebují ozařovač cíle, což je letecký návodčí, letoun nebo dron.
Raketomety HIMARS a TORNADO-S lze obtížně dát do rovnice, protože každý má svá pozitiva i negativa. Jednoznačně se jedná o účinné prostředky a hlavní je v závěru taktika jejich použití.
Zdroj: bbc.com, uatv.ua, armyrecognition.com
Tagy