Ruskému námořnictvu budou dodány další dvě útočné ponorky třídy Jaseň-M s jaderným pohonem

Ruskému námořnictvu budou dodány další dvě útočné ponorky třídy Jaseň-M s jaderným pohonem
Autor: (CC BY-SA 4.0)
02 / 07 / 2019, 14:30

Ruské námořnictvo posílí další dvě modernizované ponorky projektu 885M Jaseň-M.

Na právě skončivším vojensko-technickém fóru Armija 2019 byla podepsána dohoda na dodávku dalších dvou jednotek zmodernizovaných ponorek Jaseň-M, uvedl server defenseworld.net. Dohodu potvrdil náměstek ministerstva obrany Alexej Krivoručko, který při této příležitosti prohlásil, že se jedná o ,,velmi významný kontrakt".

O ponorkách třídy Jaseň bylo naposledy hlasitěji slyšet v souvislosti s úspěšným odpalem rakety Kalibr přímo z doku, který provedla ponorka K-560 Severodvinsk, první jednotka třídy Jaseň. Bylo to poprvé, kdy jaderná ponorka odpálila řízenou střelu přímo z doku a nemusela vyplout na otevřené moře.

Víceúčelové útočné ponorky třídy Jaseň (Projekt 885) s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar). Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka třídy Jaseň dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní. Počínaje druhou jednotkou jsou stavěny modernizované ponorky projektu 885M Jaseň-M.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace