Ruskému námořnictvu budou příští rok dodány tři jaderné ponorky a jedno ,,atomové monstrum"

Ruskému námořnictvu budou příští rok dodány tři jaderné ponorky a jedno ,,atomové monstrum&quote;
Autor: CC BY 4.0|Popisek: K-560 Severodvinsk
16 / 09 / 2019, 14:30

Čtyři jaderné ponorky má příští rok posílit ruské námořnictvo. Jednu jadernou ponorku má dostat námořnictvo už do konce tohoto roku.

Ruské námořnictvo posiluje. Příští rok dostane podle agentury TASS čtyři jaderné ponorky, přičemž do konce roku bude námořnictvu dodána jedna ponorka s jaderným pohonem. Informaci potvrdil generální ředitel loděnice Sevmaš Michail Budničenko. V roce 2020 má ruské námořnictvo posílit kromě jaderných ponorek i dvě diesel-elektrické.

Náměstek ministerstva obrany Alexej Krivoručko vedl, že příští rok loděnice Sevmaš dodá obří jadernou ponorku KC-139 Belgorod, která je největší na světě, dále bude dodána ponorka z třídy Borej (Projekt 955) Kňaz Vladimir a dvě ponorky z třídy Jaseň (Projekt 885) - Kazaň a Novosibirsk. Právě ponorka Kňaz Vladimir má být podle plánu dodána ruskému námořnictvu ještě do konce roku, potvrdil Budničenko.

Agentura TASS uvedla, že poprvé od roku 1992 bude v následujícím roce dodáno ruskému námořnictvu 6 ponorek - 4 jaderné a 2 diesel-elektrické. Těmi jsou ponorka Volchov z třídy Kilo (Projekt 877) a Kronštadt (Projekt 677 Lada). Do roku 2024 má pak posílit ruské námořnictvo celkem 10 ponorek z třídy Borej a třídy Jaseň.

,,Atomový" obr na scéně

Samostatnou kapitolou je pak dodání již zmiňované největší ponorky na světě KC-139 Belgorod. Ten byl v dubnu spuštěn na vodu. Jaderný gigant o délce 184 metrů má výtlak 30 000 tun, může vyvinout rychlost až 61 km/h a je schopen se ponořit do hloubky až 500 metrů. Belgorod se má stát nosičem jaderných torpéd, z ponorky budou moci operovat autonomní bezpilotní prostředky. Belgorod je určen pro operace v arktických vodách. Ponorka má být podle Budničenka zařazena do služby v září 2020.

 

 


Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace