Rusko a letadlová loď na jaderný pohon. Co víme o ambiciózním projektu?

Rusko a letadlová loď na jaderný pohon. Co víme o ambiciózním projektu?
Autor: TASS
22 / 01 / 2020, 14:30

Rusko chce postavit v budoucnu letadlovou loď na jaderný pohon (Projekt 11430E ,,Lamantin"), která má mít velmi ambiciózní parametry. Co je zatím o tomto projektu známo?

Na druhou stranu v souvislosti s čínským ,,boomem" letadlových lodí a nešťastnými událostmi kolem jediné letadlové lodi Admiral Kuzněcov nechce ani Rusko zaostat a plánuje pracovat ve druhé dekádě na novém plavidle. Důležitou roli tak hrají i prestižní důvody a Rusko potřebuje světu dokázat, že může vlastními prostředky postavit novou funkční jadernou letadlovou loď.

Minulý rok potvrdila agentura TASS informaci, že v roce 2023 má začít vývoj této letadlové lodi s jaderným pohonem. Co je však možná důležitější - výzkumné a vývojové práce (R&D) na novou letadlovou loď s jaderným pohonem jsou zahrnuty ve Státním programu pro vyzbrojování pro období 2018 - 2027, klíčovém ruském dokumentu.

Nevskoye Design Bureau k nově zamýšlené jaderné letadlové lodi uvolnila nové informace. Plavidlo má mít výtlak okolo 80 000-90 000 tun (Admiral Kunzěcov jen 50 000 tun), délka ,,jaderného obra" se bude pohybovat kolem 350 metrů. Letadlová loď bude schopna vyvinout rychlost okolo 30 uzlů a pojme na své palubě 2 800 členů posádky a další personál o 800 lidech. Co se týče operační životnosti plavidla, ta bude plánována na dobu čítající přes 50 let.

Letadlová loď bude moci pojmout 60 letounů včetně stíhacích strojů Su-33, víceúčelových stíhacích letounů MiG-29K, strojů včasné výstrahy a dalších. Plavidlo by mohlo po americkém vzoru využívat i revoluční elektromagnetický katapult. Bude určeno pro celou škálu bojového nasazení.

Již dříve zástupci ruského námořnictva prohlásili, že letadlovou loď by mohlo převzít by do konce roku 2030, což je ovšem jen předpokládané datum, které se pravděpodobně bude ještě měnit. Ruské ministerstvo obrany minulý rok uvedlo, že kontrakt na postavení letadlové lodi s jaderným pohonem by mohl podepsán do konce roku 2025. I zde je však datum ,,pohyblivé" a raději si počkejme na finální potvrzení.

 

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace