Rusko brzy vstoupí do podmořského boje jadernými ponorkami třídy Husky. Budou vybaveny ,,nadzvukovým zabijákem"

Rusko brzy vstoupí do podmořského boje jadernými ponorkami třídy Husky. Budou vybaveny ,,nadzvukovým zabijákem&quote;
Autor fotografie: Screenshot/Youtube
16 / 05 / 2018, 09:00

Rusko začne pracovat na stavbě ponorek páté generace třídy Husky okolo roku 2023.

Může se zdát, že plánovaná konstrukce jaderné ponorky třídy Husky je ve stínu ,,aktuální" výstavby ponorek třídy Jaseň, ale Rusko se důkladně připravuje na samotnou stavbu těchto ponorek páté generace. Stejně jako USA, které chtějí urychlit výstavbu útočných ponorek s jaderným pohonem třídy Columbia, i Rusko od nové generace ponorky třídy Husky očekává, že má být sportovní terminologií řečeno tou ,,rozdílovou" v podmořském boji. Rusko je nepochybně velmocí, co se týče ponorkové flotily, a nové ponorky třídy Husky by jeho dominanci v tomto směru dále potvrdilo. I když je zatím informací o ponorkách poskrovnu, základní představu o těchto plavidlech již máme nyní. 

psali jsme: Rusko pracuje na ponorkách Borej-B s jadrovým pohonom

Na ponorkách má pracovat konstrukční kancelář Malachit, přičemž vlastní práce na ponorce by podle předpokládaného plánu mohly začít okolo roku 2023, tedy za pět let. Práce na samotném designu ponorky by měly trvat do konce roku 2018. Ponorka by podle představ konstruktérů měla být jednak útočnou ponorkou,jednak by zároveň plnila ,,roli" nosiče hypersonických naváděných raket Zirkon o rychlosti 8M. O tom se již ostatně hovořilo v roce 2015. 

psali jsme: Je snad ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov prokletá? Má další zásadní problém

Útočné schopnosti ponorky mají být determinovány právě osazením hypersonických naváděných střel Zirkon, které intenzivně Rusko testovalo v minulém roce. ,,Nadzvukový zabiják" využívá technologii, která mísí palivo a vzduch, což mu umožňuje dosáhnout hypersonické (nadzvukové) rychlosti. Střela má dolet zhruba 400 kilometrů a dosahuje rychlosti až 7000 kilometrů za hodinu.

psali jsme: Tichý ruský zabiják: Černomořská flotila zařazuje nové dieselelektrické ponorky

Některé zdroje pak hovoří o tom, že ponorky by měly být vybaveny i jadernými torpédy Status-6, ale to je zatím nepotvrzená informace. Nicméně Oleg Vlasov z konstrukční kanceláře Malachit potvrdil, že ponorka bude integrována se systémy, které pracují ve vzduchu, což v praxi znamená, že ponorky této třídy budou schopné vypouštět drony k průzkumu a nalezení konkrétních cílů.

psali jsme: Indie si od Ruska pronajme druhou ponorku třídy Akula

Při budoucí stavbě jaderné ponorky třídy Husky budou též použity nové kompozitní materiály. Rusko si uvědomuje fakt, že možnosti tradičních monometalických materiálů jsou již vyčerpány, a v rámci dalšího technologického posunu, který by dál rozvinul bojové kapacity ponorek, je nutné přejít na kompozity. Sonary tak budou mít mnohem těžší ponorku vůbec detekovat, protože ta se díky použití kompozitních materiálů stane ,,neviditelná". Snížená radarová viditelnost pak půjde ruku v ruce se znatelně sníženou akustikou plavidla.

Na první pohled se může zdát, že prozatimní vývoj ponorky třídy Husky je odsunut do pozadí ve prospěch třídy Jaseň. Není tomu tak, a Rusko činí detailní přípravy k samotné stavbě ponorky. Ta má představovat novou úroveň technologické vyspělosti, automatizace, a navíc je počítáno s tím, že konstrukce ponorky vyjde finančně levněji než ponorky třídy Jaseň. Třída Husky pak má v dlouhodobém horizontu nahradit všechny ponorky třetí generace včetně třídy Akula a Sierra.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku