Autor fotografie: zvezdochka-ru.livejournal.com|Popisek: Ponorka třídy Oscar II v loděnici Zvezdochka
Nová výzkumná ponorka „Belgorod“ ruské Severní flotily pro arktické vody bude největší ponorkou na světě. Bude dokonce o 11 metrů delší než ponorky obří třídy Typhoon z dob Studené války.
Trup je založen na nedokončeném trupu ponorky třídy Oscar-II, který byl založen v loděnici Sevmash v Severodvinsku v roce 1992, tedy třídě ve které byl i Kursk, který se potopil v Barentsově moři v srpnu 2000.
Belgorod bude vybaven pro přepravu speciálního hlubinného potápěčského vybavení, včetně další ponorky, a může být použit jak pro vojenské tak civilní účely na arktickém šelfu.
Původní trup třídy Oscar II je mnohem širší než u většiny jiných ponorek, protože řízené střely byly po stranách ponorky. Díky odstranění raket, se má za to, že mohou být naloženy větší objekty pro podvodní operace.
Nyní, zdroje v námořnictvu potvrdily listu Izvestija, že ponorka narostla o téměř 30 metrů, i díky přidání speciálních zařízení, včetně tlakové komory pro potápěče k opuštění lodi na širém moři. Z paluby Belgorodu mohou operovat i bezpilotní autonomní prostředky. Trup ponorky je prodloužen ze 154 metrů normální délky třídy Oscar-II na 184 metrů. To je 11 metrů více, než u ponorek Typhoon postavených v 80. letech minulého století pro sovětské námořnictvo.
Podle Izvestija bude gigantická ponorka studovat dno ruského arktického šelfu, vyhledávat nerostné bohatství, stejně jako uvede do provozu podmořský komunikační systém. Tedy novou detekční síť, která má být umístěna na mořské dno pod severním polárním ledovcem a bude tak ruskou obdobou sítě NATO na detekci ponorek SOSUS v severním Atlantiku. Díky síti podmořských sonarů a dalších detekčních zařízení mohou být cizí ponorky lépe monitorovány.
Belgorod bude podle profesora Vadima Kozjulina z ruské Akademie věd nejen největší světová ponorka na jaderný pohon, ale bude i tou nejunikátnější ponorkou ruského námořnictva.
Belgorod je poháněn dvěma jadernými reaktory, ale i miniponorka, která má být z jaderného obra vypouštěná může být na jaderný pohon. Příkladem může být vyvýjený Lošaryk.
Zdroj: Barentsobserver