Rusko definitivně vyřazuje dva raketové křižníky třídy Kirov ze služby pro nedostatek financí. A jak to bude s letadlovou lodí Admiral Kuzněcov?

Rusko definitivně vyřazuje dva raketové křižníky třídy Kirov ze služby pro nedostatek financí. A jak to bude s letadlovou lodí Admiral Kuzněcov?
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nuclear_cruiser_Kirov.jpg
24 / 04 / 2019, 11:00

Rusko se rozhodlo definitivně vyřadit dva legendární raketové křižníky Admiral Ušakov a Admiral Lazarev z třídy Kirov.

I když ruské námořnictvo počítalo ještě před několika lety s modernizací obou plavidel a prodloužením životnosti, nakonec budou obě lodě vyřazeny, uvedl list Izvestija. Neochota investovat do plavidel, které jsou zhruba 40 let staré, je dána nedostatkem financí na tento proces. Do ,,šrotu" tak budou obě lodě poslány v roce 2021, informuje Izvestija.

Admiral Ušakov je vyřazen ze služby od roku 2004, Admiral Lazarev je v současné době v rezervě ruského námořnictva, stejně jako Admiral Nachimov a Pjotr Velikij. Ani jim se však později definitivní vyřazení nevyhne, i když byly tyto dvě jednotky postavené v 80. letech.

V souvislosti s vyřazením dvou raketových křižníků se tak nabízí kvůli nedostatečným finančním prostředkům na jejich modernizaci otázka, jaký bude nakonec osud jediné letadlové lodi Admiral Kuzněcov. Ohrožen je totiž plán na generální opravu Kuzněcova v roce 2020, protože není k dispozici funkční dok. A oprava doku PD-50 vzhledem k rozsahu havárie by vyžadovala rovněž značné finanční prostředky. V delší časové perspektivě je tak možné, že u Rusů převládne pragmatické hledisko a pošlou Kuzněcova také ,,do šrotu", i když by tím částečně utrpěla jejich námořní prestiž.

 

Zdroj: Izvestija

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace