Rusko dokončí práce na systému protivzdušné obrany S-500 příští rok. V provozu má být příštích 25 let

Rusko dokončí práce na systému protivzdušné obrany S-500 příští rok. V provozu má být příštích 25 let
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: S-400
30 / 11 / 2020, 14:00

Ruský protivzdušný komplet nové generace S-500 Prometej bude dokončen příští rok, uvedl zástupce hlavního velitele ruských vzdušných sil generál Andrej Judin.

Jedna z priorit ruské armády - protivzdušný systém S-500 Prometej - bude dokončen v roce 2021, prohlásil zástupce hlavního velitele ruských vzdušných sil generál Andrej Judin minulý týden v pátek. ,,Mělo by být poznamenáno, že dokončení prácí na protivzdušném systému S-500 je plánováno na rok 2021," prohlásil Judin.

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov již dříve řekl na vojensko-technickém fóru Armija-2020, že systém prochází státními zkouškami, přičemž probíhají práce související s nákupem dílů pro jeho sériovou výrobu. Počítá se s tím, že protivzdušný systém nové generace bude v provozu dalších 25 let.

Zatěžkávací zkouškou pro systém byly testy, které proběhly v roce 2018. V nich měl S-500 zejména dokázat, že umí sestřelit cíl na dlouhou vzdálenost (480 km), delší než systém S-400. 

S-500 má nahradit protiraketový systém A-135 Amur, který Rusové stále užívají, a jenž chrání Moskvu a její okolí, přičemž nový protiletadlový komplet měl být hotov podle plánů již v roce 2020, práce na něm se však opozdily. Rusko chce rozmístit místo systému A-135 5 baterií S-500 kolem Moskvy. S-500 má rovněž ,,kooperovat" s protivzdušnými komplety S-400, čímž se nahradí starší komplety S-300.

Zavedením S-500 Prometej v porovnání s A-135 Amur dojde též k navýšení palebné síly raketových jednotek. A-135 je přepravována v počtu 1 ks v tubusu na kolovém přepravníku, kdežto v případě S-500 je konfigurace 2-4 tubusy na jednom přepravníku. V případě schopnosti řídícího střediska lokalizovat a identifikovat cíle lze navádět na cíl více střel naráz, případně ničit mnohem více cílů současně. V tomto případě bude muset útočící strana buď nejdříve likvidovat radarová střediska, masivně nasadit prostředky rušení v rámci EW (radioelektronického boje) nebo použít i klamné cíle. Každopádně zavedení S-500 do operačního použití může znamenat vychýlení pomyslné ručičky vah k jedné straně.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace