Sléz Rusům proti ukrajinské kose nepomůže. Zbrusunová houfnice 2S43 Malva postrádá moderní parametry

Sléz Rusům proti ukrajinské kose nepomůže. Zbrusunová houfnice 2S43 Malva postrádá moderní parametry
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: 2S43 Malva
04 / 06 / 2024, 05:00

Dělostřelectvo na Ukrajině prožívá renesanci. Řadou odborníků odpisovaný segment se společně s UAV stal rozhodující silou konfliktu. Technologický rozdíl mezi ruskými a západními zbraňovými systémy je výrazný.

Před válkou na Ukrajině řada odborníků tvrdila, že dělostřelectvo je překonané. Předpokládalo se, že jej dokáží nahradit řízené i neřízené střely země-země nebo vzduch-země, avšak chyba lávky. Při intenzitě celého konfliktu se velmi záhy obě strany dostaly do situace nedostatku především kvalitních řízených střel. Navíc taktická situace se stabilizovala ve víceméně statické frontě, kde je spotřeba munice obrovská. Denně jsou vypáleny desítky tisíc dělostřeleckých granátů, což je penzum, které je v řízených střelách zcela nepředstavitelné. 

 

2S43 Malva konkurentem západních systémů?

 

Dalším faktorem je cena. Řízené střely jsou velmi drahé a jejich hodnota se pohybuje v řádu milionů korun. Přestože nejmodernější dělostřelecké granáty třeba s GPS naváděním jsou také velmi drahé a jejich cena jako třeba u Excaliburu je 8 000 dolarů, stále se jedná o výrazně levnější variantu. Právě Excalibur má rádiem ovládanou roznětku a dostřel až 70 kilometrů v ideálních podmínkách. Ekonomicky se jasně ukazuje, že dělostřelectvo je nadále nezbytnou součástí moderní armády. Jako další důkaz lze použít salvové raketomety MLRS, mezi nimiž vyniká především HIMARS a balistické rakety ATACMS. Houfnice 2S43 Malva (v češtině bylina Sléz) z roku 2023 by tak měla být ruským top modelem, který by se západní technice měl alespoň vyrovnat.

RCH 155

Rusko vždy velmi spoléhalo na dělostřelectvo. Tradice vychází z druhé světové války, kdy v rámci velkých ofenziv se za frontou nacházely tisíce dělostřeleckých kompletů, které srovnaly se zemí úplně vše. Za studené války u této doktríny Sovětský svaz zůstal a důsledkem tohoto faktu je nynější obrovská převaha dělostřelectva Rusů na Ukrajině. Samohybné houfnice a salvové raketomety jsou však budoucností. Rusové postrádali moderní kolovou houfnici a řešením se měla stát 2S43 Malva. Otázka zní, zda skutečně naplňuje klíčové parametry pro moderní boj jako západní Archery, PzH 2000, RCH 155 nebo třeba budoucí zbraň AČR houfnice Caesar.

Malva je na podvozku 8x8 BAZ-6610-02 Brjanského automobilového závodu. Vývoj probíhal v letech 2019 až 2023 a jedná se tedy o jedno z nejmodernějších zařízení v Armádě Ruské federace. Projekce se ujali zkušení konstruktéři z Burevestniku v Nižném Novgorodu. Vozidlo váží 32 tun a má zásobu třiceti střel. Posádku tvoří pět mužů, což znamená, že Malva tedy s největší pravděpodobností není plně automatizovaná. Důvodem může být dle portálu Global Security šetření ruské armády. Kanón je standardní ruské ráže 152 mm, které na základě informací Army Recognition pochází z 2S19 Msta-S. Dělo 2A64 je o délce 47 ráží. To není příliš mnoho a úzce to souvisí s dostřelem. Ten je pouhých 24 kilometrů a s raketovou municí kilometrů třicet. 

Právě nízký dostřel je první velký zádrhel. V porovnání se západními houfnicemi, které mají se standardní municí dostřel již kolem čtyřiceti kilometrů a se speciální municí se vzdálenost cíle může blížit až 70 km, tak mohou být schopnosti Malvy nedostatečné. Rychlost střelby by měla být sedm ran za minutu, což je poměrně moderní parametr. Kabina by měla chránit posádku proti střepinám a palbě z ručních zbraní. Rusové nepochybně kladli důraz na mobilitu a kolový stroj jim scházel. Dojezd by měl činit až tisíc kilometrů a to je nepochybně nadstandard. Na střeše kabiny jsou navíc umístěny výmetnice kouřových granátů. 

Druhý klíčový parametr houfnice kromě dostřelu, rychlost složení systému a odjezd z místa výstřelu, je však neznámý. Pokud jsou střely zachyceny dělostřeleckým radarem, odveta skrz řídící systémy při plné automatizaci nepřítele přichází už do tří minut. Právě z tohoto důvodu je čas rozložení a složení houfnice naprosto klíčovou schopností každého kompletu. Moderní západní houfnice z větší části dokáží do oněch tří minut zmizet. Německá RCH 155 dokonce už střílí za jízdy. Informací o Malvě je sice zatím příliš málo, ale již teď je jasné, že se svým dostřelem za západními protivníky nebo ukrajinskou Bohdanou zcela zaostává. Na výše přiloženém snímku ze sítě X se Malva nachází v Belgorodské oblasti a je už zřejmě nasazena proti Ukrajině. 


 

Tagy článku