foto: Zeon077/ GoodFon /Houfnice Msta
Útoky FPV dronů na ruskou těžkou techniku se s každým měsícem zintenzivňují a právě samohybné houfnice se stávají čím dál méně zastoupeným prvkem ruského arzenálu. Za minulý rok měla ukrajinská armáda zneškodnit stovky kusů pouze houfnic typu Msta.
Podle ukrajinského webového portálu Militarnyi došlo v květnu ke zničení nejméně 9 kusů sovětsko-ruských samohybných 152mm houfnic Msta, což dokládají četná videa na sociálních sítích publikovaná ukrajinskými i ruskými účty. Tyto zprávy potvrzují informace zveřejněné na webovém portálu Oryx mapujícím ruské i ukrajinské válečné ztráty na bojišti. Jeho počty zničených vozů jsou o něco vyšší. Podle Oryxu bylo v květnu 2024 zničeno 10 houfnic z nich 6 kusů byly modely Msta-S, 3 další vozy typu Msta-SM a poslední jeden stroj Msta-B.
Msta na odstřel ukrajinských dronů
Na vizuálně dramatických záběrech z 22. května 2024 je možné vidět výbuch houfnice Msta-S zachycený na video za pomoci UAV v bezpečné vzdálenosti od incidentu. Podle popisu videa mělo dojít k útoku FPV dronem na ruský stroj, který v té době tankoval palivo. V zadní části vozidla je nejprve možné vidět oheň šlehající z natlakované nádrže a prchající četu, která za pomoci nákladního auta pravděpodobně doplňovala palivo. Na následujícím záběru již vozidlo vybuchuje.
Modernizovaný samonabíjecí model Msta-S určený pro export je dle údajů Rosoboronexport vybaven 155mm dělem délky 52 ráží, což je velice nestandardní. Rusové totiž vyrábějí 152mm houfnice a tato informace proto působí až poněkud šokujícím dojmem. Houfnice Msta-S totiž teoreticky může využívat také 155mm NATO náboje. Maximální dosah stroje za použití HE projektilů je 30 km a s BB (base bleed) náboji využívajících plyn pro snížení odporu základny by však měla být houfnice schopna zasáhnout cíl až do vzdálenosti 41 km. Rychlost palby je 6-8 střel za minutu a reakční doba děla od okamžiku sdělení nepřátelské pozice je 30 s.
Ruský dodavatel však nespecifikuje jeden ze současných nejdůležitějších parametrů ukrajinského vojenského prostoru a to čas, za který je houfnici možné po ukončení střelby dostat z její palebné pozice. Pravděpodobně z důvodu existence prodlevy se mohou stroje stávat terčem útoků ukrajinských sebevražedných a FPV dronů. Podle stránky Oryx bylo od začátku války na Ukrajině zničeno celkem 243 kusů houfnic Msta, z nichž bylo 70 kusů varianty Msta-B, 150 modelů Msta-S a 23 vozidel typu Msta-SM.
Za rok 250 kusů zničených houfnic Msta
Tato čísla se odráží také v databázi britského Mezinárodního institutu strategických studií (The International Institute for Strategic Studies), který každoročně publikuje přehledy o arzenálu téměř všech armád světa. Zatímco Rusko v roce 2022 disponovalo bezmála 800 samohybnými i taženými houfnicemi Msta různých typů, o rok později by mělo mít k dispozici jen 550 kusů této vojenské technologie. Dalších 400 kusů tažených a nejméně 150 samohybných houfnic je připraveno v ruských skladech.

Během roku 2023 tak ukrajinská armáda zničila nebo vyřadila z provozuschopnosti nejméně 250 kusů houfnic Msta. Tři pětiny z vozů tvořily tažené Msta-B a zbytek samohybné komplety Msta-S. Vzhledem k nepřehlednosti situace na ukrajinské frontě a ruské netransparentnosti týkající se stavu svého arzenálu se však lze domnívat, že bylo ve skutečnosti zničeno mnohem více různých typů houfnice Msta. První typ vozidla procházel vývojem v 70. a 80. letech a byl iniciován na základě 155mm amerických samohybných houfnic M109, které mohly mít se speciálními náboji dostřel až 30 km.
Nová sovětská samohybná houfnice měla být nejdříve posazena na podvozku z tanku T-72, ale kvůli připomínkách týkající se konstrukce stroje byl nakonec použit MBT T-80. Do armády byla houfnice začleněna v roce 1989 a od té doby se dočkala množství modernizací a nových typů. Se strojem operují kromě Ruska také armády Ázerbájdžánu, Venezuely, Gruzie, Etiopie, ale také Ukrajiny. Armádě napadené země se totiž během války podařilo zabavit 35 kusů ruských samohybných strojů typu Msta-S. V budoucnu by měly modely Msta nahradit houfnice 2S35 Koalice-SV nebo Malva, která však pravděpodobně nebude tak velkým úspěchem, jak by Rusko očekávalo.
Tagy