Rusko hrozí výstavbou jaderných torpédoborců Liděr – už zase

Rusko hrozí výstavbou jaderných torpédoborců Liděr – už zase
Popisek: Umělecká představa třídy Liděr
21 / 12 / 2019, 11:00

Informace o výstavbě gigantických, jaderných pohonem vybavených torpédoborcích se objevuje v ruských médiích již od roku 2015. Nyní se informace objevila na ruském státním propagandistickém serveru Sputnik News.

Podle tohoto média vlastněného ruským státem už s objednávkou velkého počtu torpédoborců počítá Ruská sjednocená loďařská korporace. Informaci podal její prezident Alexej Rachmanov.

Podle informací z ruských médií mají mít torpédoborce výtlak zhruba 17 500 tun (dřívější zprávy hovořily o výtlaku mezi 10 000 - 15 000 tunami), délka torpédoborců bude okolo 200 metrů, šířka asi 20 metrů. Rychlost torpédoborců bude činit 30 uzlů. Výzbroj lodi má být tvořena asi 60 sily s raketami Oniks, Zirkon a Kalibr. O protiletadlovou obranu lodě se má postarat nový systém S-500 se 128 střelami a co pronikne má zlikvidovat systém Pancir.

Torpédoborce třídy Liděr jsou vyvíjeny společností Severnoye Design Bureau sídlící v Petrohradě.

Lodě třídy Liděr budou vybaveny jaderným reaktorem, který jim má umožnit operovat po světových mořích. Vodou chlazený reaktor o výkonu 55MW RITM-200, je podobný tomu, který byl instalován do nových ruských ledoborců Arktika a Sibiř.

Podle dřívějších informací bude osm torpédoborců sloužit jak v Severní, tak v Tichomořské flotile, ačkoli přesný počet plavidel pro obě loďstva ještě není specifikován.

Je ale velkou otázkou, jak se s ambiciózním plánem poperou ruské firmy. Narýsovat a vyrobit jsou totiž dvě zcela rozdílné věci a Rusko nebylo schopno postavit velkou hladinovou loď od pádu Sovětského svazu.

 

Zdroj: Sputnik, The Independent Barents Observer

 

Tagy článku