Rusko je připraveno nahradit ,,turecké F-35" svými letouny Su-57, prohlásil šéf společnosti Rostec

Rusko je připraveno nahradit ,,turecké F-35&quote; svými letouny Su-57, prohlásil šéf společnosti Rostec
05 / 05 / 2019, 09:00

V případě, že by USA nakonec skutečně nedodaly Turecku stroje F-35, jichž si objednalo v delší časové perspektivě 100, je Rusko připraveno Turecku dodat letouny Su-57. Řekl to výkonný ředitel zbrojní společnosti Rostec Sergey Chemezov.

Pokud Washington ukončí s Ankarou spolupráci na programu F-35 a nedodá jí nakonec letouny F-35, je Rusko připraveno Turecku dodat náhradu v podobě letounu 5. generace Su-57. Prohlásil to v rozhovoru pro agenturu Anadolu výkonný ředitel zbrojní společnosti Rostec Sergey Chemezov.

Chemezov uvedl, že Rusko je připraveno s Tureckem spolupracovat na dodávkách a výrobě letounu Su-57, aby se ,,zacelila" díra po F-35. ,,Letouny páté generace Su-57 mají vynikající kvality a jsou příslibem pro export," prohlásil v rozhovoru pro tureckou agenturu Anadolu Chemezov. 

V případě, že Turecko bude odříznuto od dodávek již nasmlouvaných letounů F-35, na což to začíná v poslední době vypadat, je Rusko ochotno spolupracovat na případném prodeji Su-57 Ankaře a Rusko navíc ,,s potěšením" zváží možnost lokální výroby či transfer určitých technologií, aby podpořilo úsilí Ankary o budování vlastního obranného průmyslu. 

Vleklý spor Turecka a USA se týká především ruských dodávek protivzdušným kompletů S-400 Erdoganově režimu. Američtí političtí i vojenští představitelé prohlašují, že pokud Turecko jako člen NATO přijímá ruskou, tedy ,,nepřátelskou" technologii, mohlo by ohrozit alianční zájmy. Proto USA vážně pohrozily Ankaře, že může být vyškrtnuta z programu F-35 a americké letouny páté generace jí tak nemusí být dodány.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace