Rusko je znepokojeno přítomnosti tureckých bojových dronů na Donbasu. Kyjev si ,,notuje" s Ankarou

Rusko je znepokojeno přítomnosti tureckých bojových dronů na Donbasu. Kyjev si ,,notuje&quote; s Ankarou
Autor fotografie: Bayhaluk,CC BY-SA 4.0|Popisek: Bayraktar TB2
14 / 04 / 2021, 11:00

Kreml je znepokojen nasazením dronů Bayraktar TB2 v oblasti Donbasu, které Ukrajina koupila od Turecka. Právě dodávka tureckých zbraní ruskému nepříteli může na druhé straně zhoršit v dlouhodobějším horizontu rusko-turecké vztahy.

Drony používá ukrajinská armáda, první stroje převzala od Turecka v roce 2019. Ukrajina má k dispozici 12 dronů, ale učinila objednávku na celkem 48. Bayraktar TB2 byl vojensky nasazen například v Sýrii či Libyi a jedná se o velmi efektivní bojový prostředek, který se již osvědčil.

Dron je využitelný jak v bojové verzi, tak průzkumné. Jeho maximální rychlost činí 222 km/h, operační dostup 7 300 m a Bayraktar může vydržet ve vzduchu až 24 hodin. Není divu, že je Rusko nasazením dronů na Donbasu znepokojeno. Během konfliktu o Náhorní Karabach se ukázal turecký bojový prostředek v mnoha případech jako smrtící zbraň. Ázerbájdžán drony úspěšně používal proti Arménii a byl to mimo jiné právě Bayraktar TB2, který přispěl k vítězství Ázerbájdžánu nad Arménií v konfliktu.

V úterý kremelská oficiální místa prohlásila, že Rusko je znepokojeno přítomností tureckého bojového dronu Bayraktar TB2 v oblasti Donbasu, kde znovu dochází s novou intenzitou k potyčkám mezi proruskými separatisty a Ukrajinci. ,,Není se možné radovat, co se týče tureckých dronů, které se objevily někde na Donbasu," prohlásil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v úterý. Rjabkov dodal, že turecký export do dalších zemí představuje ,,vážný problém". ,,Oni (Turci) něco koupí od nás a pošlou to někam jinam," dodal Rjabkov.

Náměstek ministra zahraničí v této souvislosti prohlásil, že Rusko se bude těmito ,,epizodami" dále zabývat. Na druhé straně je třeba celou věc posuzovat v širších souvislostech. Rusko se spíše obává toho, že Ukrajina kupuje v probíhajícím konfliktu bojové prostředky právě od Turecka. Netýká se to jen zmíněných bojových dronů, ale také námořnictva. V minulém roce média informovala o tom, že Turecko prodá Ukrajině své 4 víceúčelové korvety třídy ADA, což zahrnuje v tomto případě i transfer technologie.

To vše by mohlo v delším časovém horizontu poškodit vzájemné rusko-turecké politické vazby a naopak utužit ukrajinsko-turecké vztahy. Je otázka, kam až čilá rusko-turecká vojensko-technická spolupráce zajde. Nicméně je jasné, že už nyní je Rusko těmito transakcemi znepokojeno a bude činit takové kroky, které by ji do budoucna narušily. Dá se ovšem předpokládat, že obchodní výměna bude mezi Kyjevem a Ankarou pokračovat. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si ji zatím pochvaluje.

 

Zdroj: Defence Blog

 

Tagy článku