Rusko modernizuje torpédoborec Admiral Vinogradov a zvýší jeho údernou sílu

Rusko modernizuje torpédoborec Admiral Vinogradov a zvýší jeho údernou sílu
Autor fotografie: Autor neznámý, public domain|Popisek: Torpédoborec Admiral Vinogradov
11 / 04 / 2021, 13:00

Torpédoborec Admiral Vinogradov bude zmodernizován a plavidlo dostane nové zbraně.

Torpédoborce třídy Udaloj (Projekt 1155 Fregat, Projekt 11551 Fregat-M a později Projekt 1155.1 nebo Udaloj II), jsou v námořnictvu SSSR a později Ruské federaci zavedeny od roku 1980, celkem bylo vyrobeno 15 plavidel z nichž 3 třídy Udaloj II. Jedná se o raketové protiponorkové torpédoborce, jež měly v boji proti vzdušným a hladinovým cílům doplnit těžké torpédoborce Sovremennyj (jež byly prodány i do ČLR a slouží v PLAN, tedy čínském námořnictvu).

Nepochybně matoucí je však označení Projekt 1151 Fregat, což znamená Fregata, tedy plavidlo nižší třídy než torpédoborec (v pořadí korveta, fregata, torpédoborec, bitevní loď). Název měl zřejmě indikovat, že se jedná o lehký torpédoborec, případně těžkou fregatu.

K modernizaci plavidla má dojít do roku 2025, informovala nyní agentura TASS. Admiral Vinogradov má dostat nové zbraně, které zvýší její údernou sílu. Zejména to budou rakety Kalibr, později je v plánu také výzbroj hypersonickou střelou Zirkon. V procesu dojde také k upgradu protivzdušné obrany Admirala Vinogradova, kdy má být do plavidla zabudován systém Pancir-M. Upgrade torpédoborce třídy z Projektu 1155 Fregat (třída Udaloj) má začít ještě v tomto roce. Loď rovněž dostane moderní navigační a komunikační systémy.

Admiral Vinogradov byl spuštěn na vodu v roce 1987, o rok později zařazen do služby. Plný výtlak plavidla o délce 163 metrů činí 7 900 t. Pohon zajišťuje koncepce COGAG, tedy kombinovaný námořní pohonný systém, který využívá kombinace dvou plynových turbín pro optimalizaci spotřeby a výkonu při všech režimech plavby, tedy při malé i velké rychlosti za využití maximálního výkonu jedné nebo druhé turbíny, případně obou dohromady. Admiral Vinogradov může plout rychlostí 65 km/h, tedy zhruba 35 uzlů, a dosah činí 19 400 km.

Výzbroj tvoří 2 kanony ráže 130 mm, 2 hybridní systémy blízké obrany 3K87 Kortik, 8 nadzvukových protilodních střel P-270 Moskit, 64 střel Kinžal, 2 protiponorkové systémy Udav-1 a 8 torpédometů ráže 553 mm. Raketová výzbroj bude umístěna v modernizovaných UKSK, tedy kontejnerech pro vertikální odpálení střel. Systémy UKSK jsou uzpůsobeny jak pro studený, tak i horký start. Kontejnery UKSK jsou zapuštěny obyvkle do přední paluby.

Agentura TASS uvedla, že proces upgradu plavidel třídy Udaloj bude pokračovat dál. Jako příklad nám může sloužit i torpédoborec z třídy Udaloj Maršál Šapošnikov, u kterého byl proveden upgrade zbraní - především vyzbrojením raketami Kalibr a také protilodními střelami Uran. Maršál Šapošnikov se má připojit k Pacifické flotile koncem roku 2021 po nezbytných testech. Modernizován již byl také torpédoborec Admiral Tribut a práce budou zahájeny na modernizaci plavidla Admiral Chabaněnko (Udaloj II). Admiral Chabaněnko je určen pro Severní flotilu, Admirat Tribut i Vinogradov pak pro Pacifickou.


Zdroj: TASS

Tagy článku