Rusko láká reklamou do války „skutečné muže“. Armádě konkurují nabídkou Wagnerovci a Ukrajinci se smějí

Rusko láká reklamou do války „skutečné muže“. Armádě konkurují nabídkou Wagnerovci a Ukrajinci se smějí
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0|Popisek: Přehlídka v roce 2015
23 / 04 / 2023, 08:15

Ruské ministerstvo obrany zahájilo novou rozsáhlou kampaň pro nábor dobrovolníků. V rámci kampaně se na ruských sociálních sítích, billboardech a v televizi objevuje na mladé muže zaměřená reklama. Nové reklamy apelují na mužnou hrdost potenciálních rekrutů, vyzývají k zapojení "skutečných mužů" a zdůrazňují finanční výhody vstupu do armády. Ukrajinci si z reklamy obratem dělají legraci.

Paramilitární organizace či soukromá armáda zvaná Wagnerova skupina se od doby, kdy přestala nabírat pro své oddíly bojující na Ukrajině vězně v ruských věznicích, dostala do větší konkurence s ruskou armádou při doplňování mužstva. Počet ruských mužů v bojovém věku je přirozeně omezený a jen zlomek se nechá přesvědčit k dobrovolné službě. Podle britského ministerstva obrany je velmi nepravděpodobné, že probíhající kampaň splní uváděný cíl, kterým je získat pro ruské ozbrojené síly 400 000 dobrovolníků.

Je zřejmé, že se ruské úřady snaží jakoukoli novou, otevřenou povinnou mobilizaci odkládat a nahrazovat jinými řešeními, a to s ohledem na rostoucí nepopularitu a potenciální politické riziko pro režim Vladimira Putina.

video: youtube

Ukrajinci pohotově reagovali a vytvořili upravenou verzi s vlastním dabingem. Postavy ve videu jsou nyní proti zabíjení dětí a uřezávání hlav a "nechtějí nést odpovědnost za válečné zločiny prezidenta Vladimira Putina".

Wagnerova skupina přestala rekrutovat ve věznicích letos v únoru: "Nábor zajatců Wagnerovou soukromou vojenskou společností byl zcela zastaven," uvedl její šéf Jevgenij Prigožin v odpovědi na žádost o komentář ruských médií zveřejněné tehdy na sociálních sítích. "Vůči těm, kteří pro nás nyní pracují, plníme všechny své závazky," dodal.

Wagnerova skupina začala pro válku na Ukrajině nabírat vězně v ruském vězeňském systému v létě 2022, přičemž Prigožin, podnikatel v oblasti gastronomie, označovaný také jako "Putinova kuchařka", který si sám v dobách Sovětského svazu odseděl devět let ve vězení, nabídl odsouzeným milost, pokud přežijí šest měsíců.

Současnou náborovou kampaň pravděpodobně vyvolala zoufalá potřeba ruské armády po více než roce bojů na Ukrajině doplnit značné ztráty. Podle uniklých amerických dokumentů Pentagon odhaduje ruské ztráty na 189500 až 223000 padlých, z toho 35500–43000 mužů bylo zabito v boji. Dnešní pravidelné hlášení ukrajinského ministerstva obrany o ruských ztrátách uvádí číslo 186420.

V září 2022 vyhlásil prezident Vladimir Putin "částečnou mobilizaci", jejímž cílem bylo nabrat nové vojáky na základě branné povinnosti, což vedlo k poklesu jeho popularity.

Zdroj: britské ministerstvo obrany, twitter, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.