Lovec dronů s brokovnicí na MBT, Rusové konečně levně vyřešili UAV

Lovec dronů s brokovnicí na MBT, Rusové konečně levně vyřešili UAV
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Ilustrační foto
15 / 06 / 2024, 06:00

Rusko je zemí neomezených možností. Invence jejich lidského potenciálu je nekonečná, a když se spojí se snahou čelit aktuálním problémům, vždy se dostaví úspěch. Ukrajinské drony mají odteď smůlu.

Již velmi brzy budou mít osádky ruských MBT nového člena. Požadavek na tuto pozici je vysoká fyzická dispozice, obratnost, pružnost a přesná muška. Voják se totiž bude pohybovat na horní části trupu tanku v okolí věže a to i za jízdy. Nutnost poradit si s otáčející se hlavní je tak nezbytná. Schopnost ustát prudkou jízdu v náročném terénu též. Navíc však bude muset člen posádky dokázat přesně mířit brokovnicí, podle Rusů ideální zbraně pro likvidaci UAV. Letící kuličky ve velkém množství nahradí i systémy APS Trophy. Kyjevské drony budou zcela bez šance. Výběrové řízení nepochybně právě probíhá a v Moskvě jistě stojí fronty dobrovolníků. Klíčová zbraň Ukrajinců, dron, tak bude brzy v koncích. 

Rusko v plné kráse v boji proti UAV

 

Polský Defence24 zdokumentoval vysílání ruské kremelské televize Rossija 1. Ta publikovala rozhovor s vojákem, kterého označila jako zabijáka dronů. Zcela vážně míněná reportáž zahrnovala i záběry muže, který stojí na jedoucím tanku, v ruce má brokovnici a jeho úkolem je bránit tank proti ukrajinským dronům. Voják se pochlubil tím, že sestřelil dvě UAV, ale už nesdělil, jak to udělal. Kdo někdy třeba jen viděl tank v akci, moc dobře ví, že je to obrovská živá síla, která sebou v terénu pěkně “mlátí”. Udržet se na věži v obtížné lokaci je takřka nemožné, natož ještě zaměřovat a střílet. 

Video je z Doněcké republiky a Poláci jeho vznik zdůvodňují dvěmi příčinami. Jednak strach z odplaty Ukrajinců a tím pádem trvale zakryté obličeje zrádců země a také to, že ozbrojené síly separatistického území jsou Popelkou Armády Ruské federace a mají nejhorší výzbroj a výstroj. Je zcela jasné, že pokud se tank dostane do kontaktu s nepřátelským UAV, velmi zrychlí a pobyt na korbě se stane zcela nemožným. Voják je navíc vystaven v bojové situaci všem možným nebezpečím. Tato skutečnost však jen odráží „klasické Rusko". Třeba izraelský systém aktivní ochrany Trophy už dopředu počítá s pohybem spřátelených jednotek a palba je vysoce přesná, aby pěchota nebyla zasažena. 

Rusové prostě tyhle věci neřeší. Nepřemýšlí nad tím, že jeho lidé umírají v agresivní válce proti sousedovi a na Ukrajině nemají co dělat. Prostě poslouchají své pány, trpí, vraždí, kradou a ani je nenapadne se vzbouřit. Tak se prostě nějaký blázen vystaví střepinám, potenciálnímu výbuchu UAV nebo granátu, pádu z korby nebo třeba detonaci reaktivních bloků. Rusům je to však jedno. Hlavně, je všem jasná velikost Matičky Rusi a nepřátelům je ukázáno, zač je toho loket. Kritické je, že ruská státní televize je schopná tyto skutečnosti vzít zcela vážně a pustit reportáž v hlavním vysílacím čase ve 20:00. Národ jistě opět plesá, jak se zase našlo jednoduché řešení zvlášť v situaci, když už Rusko nemůže čelit technologické převaze západu.

T-80BVM

Nutnost aktivní ochrany proti UAV nejen pro ruské zbraně

 

Právě v segmentu obrany proti dronům se převaha západu projevuje asi nejvíc. Drony způsobily revoluci na bojišti. Aktuálně se jich denně na nebi zřejmě pohybují tisíce a jsou všude. Sociální sítě jsou plné videí zoufalých ruských vojáků, kteří na poslední chvíli spatřili ukrajinský dron a s děsem v očích se ho snaží sestřelit ruční zbraní. Bylo by naivní se domnívat, že Ukrajinci jsou na tom jinak. I ruské tanky mají systémy aktivní ochrany, ale proti dronům jsou nedostačující. Ukrajinské stroje koneckonců také ne.

Západ však s cílem ochránit svoje vojáky intenzivně vyvíjí protizbraně. Izraelský Rafael má již konkrétní plán, jak jim čelit. BAE představuje nový systém především proti UAV s názvem Tridon Mk2. Rusové se nepochybně snaží o totéž, avšak otázka zní, v jakém stavu se vývoj nachází, protože jejich potíže s vývojem moderní elektroniky jsou notoricky známé. A se sankcemi se problém zásadně prohloubil. Ale asi jen v Rusku je možné postavit na divoce jedoucí tank člověka a tvářit se, že je to řešení ukrajinských dronů. Ti hrdinové jistě musí být šťastní.

 

Tagy článku