Rusko mezinárodní právo a svrchovanost zemí nerespektuje. Armáda potřebuje urychleně moderní techniku a výzbroj, říkají poslanci Výboru pro obranu

Rusko mezinárodní právo a svrchovanost zemí nerespektuje. Armáda potřebuje urychleně moderní techniku a výzbroj, říkají poslanci Výboru pro obranu
Autor fotografie: VOP CZ|Popisek: T-72M4 CZ
23 / 02 / 2022, 09:00

Požádali jsme poslance Výboru pro obranu o odpovědi na otázky týkající se posledního vývoje ruské agrese vůči Ukrajině. Poslance Pavla Růžičku (ANO), Petra Lišku (STAN) ani Jana Hofmanna (ODS) postup Ruska spočívající v uznání separatistických republik a následného pohybu ruských ozbrojených sil příliš nepřekvapil. Shodli se na potřebě urychlení modernizačních procesů Armády České republiky.

  • Překvapil Vás postup Ruska, které uznalo separatistické republiky a obratem vyslalo na ukrajinské území své ozbrojené síly?

Petr Liška

Rusko postupně a dlouhodobě eskalovalo tlak směrem k Ukrajině, navíc v průběhu diplomatických jednání dokola opakovalo, ústy svých představitelů, stále stejné podmínky pro zmírnění napětí, které přitom byly neakceptovatelné, protože se dotýkaly svrchovanosti jak Ukrajiny, tak i dalších Evropských zemí včetně ČR. To nesvědčilo o ochotě hledat politický kompromis. Proto musím říci, že ačkoli jsem doufal v diplomatické řešení, tak mě jednání Ruska nepřekvapuje. Putin se možná úmyslně nebo neúmyslně dostal do stavu, kdy už zřejmě potřeboval obhájit své dosavadní kroky.

Pavel Růžička

Myslím, že tento postup se dal očekávat.

Jan Hofmann

Postup Ruska mě příliš nepřekvapil. V podstatě byl avizován dopředu, kdy došlo k evakuaci obyvatel z oblastí ovládaných separatisty. Překvapilo mě uznání separatistických oblastí za samostatné země a až poté příjezd vojsk. V podstatě se jedná o model, který Rusko použilo už několikrát, včetně nám známého zvacího dopisu, kdy představitelé oblastí Donbas a Luhansk pozvali ruskou armádu k "obraně míru".

  • Očekáváte eskalaci situace s ohledem na fakt, že si představitelé samozvaných a nyní Ruskem uznaných separatistických republik nárokují širší území, než jaké svými prostředky ovládají, a napříč těmito republikami vede de facto fronta?

Pavel Růžička

Doufám, že zvítězí diplomacie a hlavně zdraví rozum.

Petr Liška

Rusko dokazuje, že mezinárodní právo a svrchovanost zemí nerespektuje. Proto se obávám, že u současných hranic separatistických republik invaze Ruska skončit nemusí, byť tento postup Putin nazývá mírovou misí.

Jan Hofmann

Problém je, že například Donbas není zdaleka celý obsazen separatisty a je zde možnost, že separatisté s Ruskou armádou budou chtít obsadit jeho celé území. Nezbývá nyní než doufat, že Ruská armáda nebude chtít obsadit další území Ukrajiny.

  • Je vládou navržené nižší tempo růstu obranného rozpočtu odpovídající situaci? Neměly by být modernizační procesy AČR s ohledem na ni maximálně urychleny?

Pavel Růžička

Výdaje kapitoly Ministerstvo obrany byly naší vládou navrženy pro rok 2022 ve výši 93,5 mld. Kč. Podíl výdajů této kapitoly na HDP byl kalkulován na 1,45 % a po přepočtu ve výši 1,41 %. V meziročním srovnání by byla zachována rostoucí trajektorie výdajů na obranu, taktéž ve srovnání s rozpočtem roku 2021. Oproti tomu návrh současné vlády počítá s výdaji ve výši 88,1 mld. a podíl výdajů této kapitoly na HDP činí 1,33 % v roce 2022. Každé snížení obraného rozpočtu mě mrzí a obzvlášť pokud se jedná o 5,4 mld. Za tyto peníze mohla být nakoupena jiná moderní technika vzhledem ke složité mezinárodní bezpečnostní situaci. Armáda potřebuje urychleně moderní techniku a výzbroj.

Petr Liška

Modernizační postupy v Armádě ČR musí být co nejrychlejší a to nejen s ohledem na vývoj v Evropě, ale především z důvodu zajištění obecné funkce naší armády, kde řada systémů je na hranici životnosti. Vyzbrojování však musí proběhnout tak, aby nebyly zpochybnitelné a armáda dostala adekvátní a dlouhodobě udržitelné řešení. V tom smyslu chápu pozastavení připravených kroků např. na nákup BVP, za obhajitelné, ale samozřejmě další kroky musí následovat co nejdříve. BVP nejsou jediným projektem, který běží.

Jan Hofmann

Rádi bychom urychlili modernizační procesy, ale bohužel nejsou připraveny projekty tak, aby bylo možné je okamžitě realizovat. Rozpočet MO byl ponížen pouze o projekty, které není v tomto roce možné realizovat. Například na BVP dnes nemáme ani žádnou nabídku v ruce. Doufám, že v příštím roce budou připraveny projekty k realizaci a hlavně bude připraven nákup BVP.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace