Autor fotografie: Rostech|Popisek: Sprut-SDM1
Do indického tendru na pořízení nových lehkých tanků chce aktivně zasáhnout také Rusko se svým vozidlem Sprut-SDM1, jehož výrobcem stojí společnost Rosoboronexport, která je součástí státního koncernu Rostech.
Rusko se chce zúčastnit indického tendru na pořízení nových lehkých tanků a vyvíjí nadstandardní úsilí, aby v něm uspělo. Může také nabídnout transfer technologie a pravděpodobně i lokalizaci výroby v Indii, uvedl šéf společnosti Rosoboronexport Alexander Michejev. Právě transfer technologie a částečná a možná i plná lokalizace výroby v Indii má být ruskou ,,přidanou hodnotou" v tendru na nákup nových lehkých tanků.
Ruské šance na to, aby v tendru uspělo, se tak zvyšují. Indie si hodlá v budoucnu pořídit do výzbroje 350 lehkých tanků a reaguje na nepříznivou situaci na čínsko-indické hranici, kde dochází k ozbrojeným šarvátkám. Indie se chce vyrovnat čínským lehkým tankům Type 15, které spolehlivě a efektivně operují ve vysokohorských oblastech. Indie také chce do výzbroje vozidla, která mají kromě nízké hmotnosti (pod 25 tun), aby byly snadněji přepravitelné vzduchem, velmi dobrou palebnou sílu, což ruský Sprut splňuje.
Podle indického serveru The Print má Rusko šance se svým lehkým tankem uspět. Web uvedl, že Indie projevila o Sprut zájem. Nabídku mělo Rusko učinit indické straně při návštěvě indického ministra obrany Rajnatha Singha již v červnu tohoto roku. Nyní má podle zmíněného serveru probíhat vzájemná diskuse o technických aspektech lehkého tanku Sprut-SDM1, jeho přednostech, ale současně i limitech. Výhodou pro Rusko v tendru může být rovněž fakt, že Indie provozuje tanky T-72 a T-90 a dlouhodobé vojensko-technické vazby.
Indie má s Ruskem dlouhodobě intenzivní vojensko-technické vztahy k vybalancování Pákistánu nebo Číny. Ale v posledním období, především v letectvu a raketových prostředcích, se zaměřuje na diverzifikaci zdrojů, tedy nejen na Rusko. Z toho může pramenit jeho enormní úsilí v tendru uspět.
Sprut-SDM1 je lehký obojživelný tank o homotnosti 18 tun. Vozidlo je určeno k ničení tanků nepřítele a příslušníků nepřátelských sil obojživelnými či leteckými silami nebo i speciálně určenými jednotkami pozemních sil. Jeho hlavní výzbrojí je protitanková zbraň ráže 125mm schopná palby municí APFSDS , HE-Frag , HEAT a ATGM. SDM-1 je označován jako obojživelný tank nebo jako stíhač tanků či samohybné protitankové dělo.
Jeho hmotnost, schopnost plavat i přepravitelnost vzduchem vychází z použití podvozku z výsadkového vozidla BMD-4. Jinak je to velmi rozsáhlá modernizace starší verze Sprut-SD. Modernizován byl především systém řízení palby SOSNA a též zbraňová výbava včetně munice.
Zdroj: The Defense Post, The Print