Velké varování pro NATO, Rusko ztratilo ofenzivní schopnosti

Velké varování pro NATO, Rusko ztratilo ofenzivní schopnosti
foto: TASS / Public domain /Ka-52 Alligator

Podle Putina nejlepší tank současnosti T-90M je zcela mimo hru. Podobně jako T-72B3, BMP-3 nebo Ka-52 Alligator. Bitevní Su-25 si nic netroufnou, NATO by mělo reorganizovat.

K tomu, aby Česká republika splnila parametry těžké brigády pro NATO, nakoupila hlavní bojové tanky (MBT) Leopard 2A8 a bojová vozidla pěchoty (IFV) CV90. Jenže Rusko v rámci agrese na Ukrajině celkem jasně ukazuje, že těžké obrněné systémy jsou na bojišti plném dronů celkem k ničemu bez blízké nebo vzdálené protivzdušné obrany. A je celkem jedno, že Leopardy budou míst systémy aktivní ochrany (APS) Trophy a CV90 Iron Fist. Jedná se o systémy poslední záchrany, původně určené proti ATGM, které nezvládnou útok roje bezpilotních vzdušných prostředků (UAV). A je také jedno, že oba systémy jsou kvalitativně úplně jinde než ruské T-90M, T-72B3 nebo BMP-3.

Nejde jen o NATO jako celek

 

Nejde konkrétně jen o NATO. Celá západní vojenská doktrína se také ještě nehnula v situaci, kdy Rusko v přímém přenosu předvádí naprostou bezradnost proti UAV. Poláci loni s hrůzou zjistili při vpádu imitací Šáhid-136 Gerbera, že proti dronům nic nemají a z více jak dvaceti kusů jich většinu vůbec nezachytili. AČR proti dronům nemá prakticky nic. Kupované RBS 70 NG na Mars nejsou systémy proti UAV. Jenže podobně je na tom celý západ. A je zcela jedno, že osádky obrněné techniky jsou daleko lépe chráněny než ty ruské. Drony pancíř až tolik neřeší. Ani NATO není připravené. Rusko je aktuálně dronová velmoc a jeho roje dronů by si tu do jisté míry dělaly, co by chtěly.

Ruský bitevník Su-25

T-90M, BMP-3 a T-72B3 proti dronům neobstojí

 

MSN uvádí, že jen na přístupech k Pokrovsku ztratilo Rusko do konce roku 2025 přes 500 hlavních bojových tanků a více než 1 000 dalších obrněných vozidel. Čísla se od té doby moc nezvýšila. Proč? Kreml už zdaleka nedisponuje dostatečným množstvím MBT a pochopil, že je nemá smysl nasazovat. Jeden z posledních velkých útoků obrněné techniky právě v oblasti Pokrovsku proběhl podle The Telegraph v prosinci loňského roku. Ukrajinci zcela zmasakrovali pomocí dronů a dělostřelectva desítky ruských motocyklů, civilních aut a obrněné techniky. Už v té době se v rámci kolon nevyskytovaly moderní T-90M. T-72B3 a T-80BVM jen poskrovnu. Modernizované BMP-3 také téměř nejsou vidět.

Situace je zcela jednoduchá. V roce 2022 byly ruské kolony s T-90M zcela rozstříleny pomocí přenosných protitankových systémů (ATGM) jako Javelin nebo NLAW. Jejich roli postupně přebraly drony. Prakticky jakákoliv útočná kolona je jimi zničena. Příčina? Absence vzdálené i blízké protidronové ochrany. Rusko nemá APS, Arena-M skončila katastrofou, a žádný účinný C-RAM nebo C-UAS systém. NATO je má, ale zatím nejsou ve výzbroji jediné armády. V Itálii a Německu se pomalu blíží zavedení Skyranger 35. Poláci po loňském roce zabrali. Bez toho to nepůjde. Naše těžká brigáda bude bez této PVO k ničemu.

Ka-52 Alligator a Su-25 bez šance proti MANPADS

 

Zdaleka nejde jen o absenci T-90M nebo T-72B3. Kreml úplně přestal na frontě používat bitevní vrtulníky jako Ka-52 Alligator nebo taktická letadla Su-25. Primární příčina? Pod útoky přenosných protivzdušných systémů (MANPADS) jako Starstreak nebo Stinger padaly jako hrušky. Su-57 se kvůli západním systémům PVO jako NASAMS nebo IRIS-T bojí přiblížit. Zde je nutné podotknout, že senzorika NATO a připravenost bojových prostředků na podobné hrozby je mnohem vyšší, přesto vyžaduje důkladnou vševojskovou spolupráci. Ukrajinci se také do ruského vzdušného prostoru prakticky neodvažují. A poslední protiútok u Pokrovsku s australskými M1A1 Abrams také nedopadl dobře.

Rusko ztratilo ofenzivní schopnosti

 

Rusko zcela ztratilo ofenzivní schopnosti. Nedokáže nasadit Ka-52 Alligator, které používá jako lovce dronů. Letectvo především v podobě Su-25, Ka-52 Alligator a Su-57 se drží daleko od Ukrajinců. T-90M a T-72B3 nejsou a pokud ano, padají pod útoky dronů. Slabě opancéřované BMP-3 nemají vůbec šanci. NATO by zřejmě dopadlo o něco lépe. Ale bez adekvátních systémů PVO a senzoriky proti MANPADS by situace nebyla o tolik lepší. Drony nakonec rozeberou vše, což je jasně vidět na ruských mamutech. Přesto se zatím pořád nic moc neděje. Byť tedy loňské události v Polsku věci rozhýbaly a objednávky na systémy Skyranger Rheinmetallu rostou.

Tagy