Rusko poprvé od studené války obnovuje bojové letecké hlídky nad Severním pólem

Rusko poprvé od studené války obnovuje bojové letecké hlídky nad Severním pólem
Autor fotografie: mil.ru|Popisek: Mig-31bm
03 / 02 / 2019, 14:30

Hypersonické stroje Mig-31BM připravené k bojovým akcím budou podle vyjádření ruského ministerstva obrany chránit severní regiony Ruska díky hlídkám zasahujícím až k oblastem Severního pólu.

Pravidelné hlídky stíhacích strojů nebyly na "vrcholu světa" vidět od konce bývalé studené války. Po výcvikových letech na Severní pól v roce 2018 se tyto lety stanou pravidelnými, informaci přinesl list Izvestija ze zdrojů ministerstva obrany.

Hlídky budou provozovat dvě letky MiG-31bm ze Severní a Tichomořské ruské flotily. Z ruské evropské arktické oblasti bude hlídky provádět 98. strážní letecký regiment z letecké základny v Monchegorsku na poloostrově Kola. 

Hlídky provozované z východu i ze západu ruskými stíhači se zaměřují na ovládnutí celého vzdušného prostoru Arktidy severně od Sibiře až k Severnímu pólu.

MiG-31BM je nadzvukový záchytný stíhač dlouhého doletu až 3000 km bez doplňování paliva. Letadlo může letět rychlostí až 3 000 km/h. Takovou rychlostí je Severní pól pro Rusy vzdálený asi půl hodiny po vzletu ze základny Monchegorsk.

 

Zdroj: Barents Observer

Tagy článku