foto: GoodFon / Public domain/T-62
Moskva se s radostí chlubí tím, že zintenzivňuje válečnou výrobu a zvyšuje počet produkovaných MBT. Pokud mezi ně ovšem počítá i T-62 z transportu na Ukrajinu, vlastně ani nelže.
Spekulace o množství tanků, které je Moskva schopná ročně vyprodukovat, se stále volně a nekontrolovatelně šíří. Kreml se nedávno vyjádřil ve smyslu nižších tisícovek kusů. Toto číslo však bude nejen nadsazené, ale Putin nejspíš také zapomněl na archaické stroje, které byly v rychlosti osazeny nějakým primitivním vybavením a poslány na frontu. Sankce západu proto ve skutečnosti účinkují. Rusové mají problém s palebnými naváděcími systémy, viděním a radary. Ruský vojensko-průmyslový komplex stále více strádá a není schopen západní systémy účinně nahradit. Opravdu paradox vzhledem k tomu, že moderní elektroniku odebíral od svého nepřítele. Čína to nahradit nedokáže.
T-62 na Ukrajinu bez ERA
V rámci produkce MBT Rusko počítá nepochybně i „modernizované” stroje. Zřejmě i vlak plný stařičkých T-62, které jsou naloženy, jak lze vidět na níže přiloženém videu ze sítě X. V poslední době lze na ruských tancích spatřit nové systémy, ale jsou poruchové a kvalitativně těm západním prostě nestačí. T-62 na vagonech nemají reaktivní pancíř. Bez tohoto doplňku nemají na frontě šanci. Vzhledem k tomu, že jejich ochrana je sama o sobě zastaralá a kompozitní pancíř prostě nesplňuje požadavky moderního bojiště, bez ERA ho zlikviduje jakékoli ATGM včetně starších RPG.
Takže jsou dvě možnosti. Buď je tam Rusové dopravují jako stacionární dělostřelectvo dále za bojovou linii, ale to jim při množství ukrajinských dronů nebude nic platné, nebo se jedná o klasickou praxi Kremlu „Nas mnogo". Vzhledem k aktuálním a výše zmíněným možnostem Rusů, je vysoce nepravděpodobné, že T-62 bude mít nějaký moderní systém řízení palby, žádnou aktivní ochranu, velmi špatné noční vidění a celkově bude spíš rakví pro osádku. Otázka zní, na jak vysoké úrovni mohou být operátoři ruských tanků po tak masivních ztrátách. Moskvě je to zjevně jedno. Prostě posílají tanky. Už chybí jen T-34 a KV-2.
T-62 je sovětský MBT (Main Battle Tank) z roku 1961. Je nástupcem T-55 a konstrukčně je svému předchůdci hodně podobný. Zásadním rozdílem bylo vůbec první použití 115mm kanónu s hladkým vývrtem, který mohl střílet náboje APFSDS (speciální průrazná munice s kinetickými pentrátory). Přestože se soudobě jednalo o hlavní sovětský vývozní artikl, T-55 v armádě plně nenahradil, protože byl výrazně dražší. Výzbroj tvoří zmíněný 115mm kanón U-5TS Molot, koaxiální kulomet PKT 7,62 milimetru a protiletadlový kulomet DShK ráže 12,7 mm. Většina strojů měla nainstalovány také výmetnice protitankových střel. T-62 unese čtyřicet nábojů pro hlavní dělo.
Slabý pancíř T-62
Kanón soudobě převyšoval západní konkurenci vyšší úsťovou rychlostí a schopností používat speciální protipancéřovou munici. Nabíjení bylo ještě ruční a tím pádem byla zapotřebí čtyřčlenná osádka. Účinný dostřel stroje činí čtyři kilometry za dne a 800 metrů v noci. Dvouosý stabilizátor Meteor dával 70% pravděpodobnost zásahu na první výstřel ve vzdálenosti tisíc metrů a rychlosti 20 km/h. Na svou dobu bez sofistikované elektroniky se tak jednalo o velmi solidní parametr. T-62 je těžší než T-55, váží 37 tun, a je méně agilní než T-55. Motor má na dnešní dobu směšný výkon 433 KW.
Pancíř na přední části korby má 102 mm při úhlu 60 stupňů. Leopard 2 má v poměru přímého záasahu 700 mm keramických slitin s různými výztuhami. Jako zajímavost lze uvést, že T-62 má systém vytváření kouřové clony přímo ze zplodin motoru. Jinak má tank klasické slabiny sovětské konstrukční školy, tedy stísněný prostor unitř stoje, malou elevaci děla a snadno zranitelné prostory zásoby munice. Aktuálně se proto spíše jedná o jedoucí rakev. Jinak se stroj označit nedá. Tank byl navíc již ve své době takřka okamžitě překonán Chieftainy a M60. K prvnímu nasazení došlo v roce 1969 v rámci sovětsko-čínského pohraničního konfliktu. Číňané jeden ukořistili a použili pro vývoj vlastního tanku Type 69.
V Afghánistánu jich bylo zničeno nebo ukořistěno kolem čtyř set kusů. Do konce května bylo na Ukrajině prokazatelně ztraceno 144 kusů tanku T-62, avšak číslo bude nejspíš mnohem vyšší. Podle Army Recognition byly v rámci modernizací na stroje integrovány laserové dálkoměry, lepší vybavení pro noční vidění, zdokonalený systém řízení palby a některé varianty byly opatřeny také reaktivním pancířem. Ale je jasné, že většina tanků bude mít zastaralé vybavení a je pro bojiště na Ukrajině naprosto nevhodná.
Tagy