Autor fotografie: By Dmitry Zherdin - http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Sukhoi-T-50/2074287/L/, CC BY-SA 3.0|Popisek: Ruský letoun Su-57
Rusko nadále ztrácí pozici na trhu se zbraněmi v Indii, která byla od sovětských dob největším odběratelem zbraní Kremlu a v posledních letech tvořila až 20 % zakázek Rosoboronexportu.
Indie zmrazila jednání o nákupu vrtulníků Ka-226T, a to navzdory ochotě ruské strany převést technologie a lokalizovat jejich výrobu v indických továrnách, uvedl zástupce vedoucího Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Ruska (FSVTS) Vladimir Drožov v rozhovoru pro Interfax.
V roce 2015 byla podepsána mezivládní dohoda o 200 vrtulnících v hodnotě miliardy dolarů. O osm let později však k dohodě nikdy nedošlo, přestože Moskva souhlasila s výrobou 140 kusů v Indii.
„Jednání s indickými partnery jsou bohužel prakticky zmrazena,“ uvedl Drožov. Indická korporace HAL nabízí ozbrojeným silám země lehký víceúčelový vrtulník vlastní konstrukce.
Rusko podle Drožova čeká na rozhodnutí Indie pokračovat v procesu vyjednávání. Ale marně. Ministerstvo obrany země vypsalo výběrové řízení na nákup vrtulníků v námořní verzi už v roce 2018.
,,Neexistují však žádná konkrétní rozhodnutí," uvedl Drožov.
Dohoda o prodeji stíhaček Su-30MKI také zůstává nejasná. Rusko nabídlo Indii zařízení pro výrobu letadel na indickém území v hodnotě 1,4 miliardy dolarů. Očekávalo se, že smlouvy budou podepsány již v roce 2020. Od té doby ale proces uvízl na mrtvém bodě. Návštěva představitelů Rosoboronexportu na indické výstavě Aero India 2023 v Bangalore nepřinesla žádné výsledky. Podle Drožova Rusko stále čeká na pozvánku k jednání o smlouvě.
Již dříve Indie zmrazila společný projekt s Ruskou federací na vývoj stíhačky páté generace založené na Su-57. Armádě se nelíbily ani finanční, ani technologické parametry letounu, které podle nich z hlediska stealth a avioniky neodpovídají páté generaci stíhaček.
Nové Dillí mělo vyčlenit polovinu prostředků na výrobu stíhaček (4 miliardy dolarů), ale omezilo se na pouhých 295 milionů dolarů na vytvoření předběžného návrhu.
V roce 2020 se zastavil projekt závodu na výrobu útočných pušek Kalašnikov. Projekt s kapacitou 70 000 pušek ročně předpokládal kompletní lokalizaci výroby v Indii s přesunem všech technologií do Dillí. Cena požadovaná ruskou stranou však partnerům nevyhovuje.
V roce 2022 nebyla indická armáda spokojena s charakteristikami ruských tanků T-72 a T-90. Tyto vozy předčil francouzský Leclerc XLR, s jehož výrobcem začaly úřady země komunikovat. Indické vojenské velení navíc dodalo, že ruské tanky jsou v horách naprosto k ničemu, nelze je použít k ozbrojeným střetům na hranici s Čínou a Pákistánem.
Poptávka po ruských zbraních také klesá poté, co je celý svět viděl v akci na Ukrajině. Válka zasadila „obrovskou ránu“ pověsti ruských dodavatelů, říká prezident amerického Wilsonova centra a bývalý velvyslanec Mark Green.
„Nemyslím si, že nějaká země, když uvidí, jak primitivní ruské bomby vyhazují budovy do vzduchu, řekne: ano, to je to, co potřebujeme,“ vysvětluje Greene (cituje ho Newsweek).
V srpnu 2022 na fóru Army-2022 Rosoboronexport podepsal smlouvy za pouhých 390 milionů dolarů. Navzdory skutečnosti, že prezident Vladimir Putin osobně cestoval inzerovat zbraně a sliboval „nejmodernější modely“ ruským spojencům, objem transakcí se snížil 6krát. O rok dříve bylo na stejném fóru podepsáno 20 smluv v hodnotě 2 miliard EUR.
Zdroj: Moscow Times